توضیح کامل اسپم اسکور (Spam Score) + راهکارهای کاهش دادن آن

اسپم اسکور

وقتی قوانین گوگل نقض می‌شود

قبل از اینکه با مفهوم اسپم اسکور (Spam Score) آشنا شوید، لازم است بدانید که اصلا چنین معیاری چرا ساخته شده است. بسیاری از سایت‌هایی که در اینترنت وجود دارند، سعی می‌کنند با دور زدن قوانین و گاها فریب کاربران به سود برسند. موتور جستجوی گوگل تلاش می‌کند، چنین سایت‌هایی را به کاربران نشان ندهد؛ تا مبادا باعث نارضایتی آن‌ها شوند. 

به این منظور گوگل این سایت‌ها را شناسایی کرده و جریمه می‌کند! وقتی گوگل سایتی را جریمه کند، شانس رتبه گرفتن آن سایت در صفحات اول نتایج جستجو کم می‌شود. اگر شما هم صاحب یک وب سایت هستید، احتمالا از خود می‌پرسید که این سایت‌ها چه ویژگی‌هایی داشته‌اند که گوگل آن‌ها را به عنوان اسپم یا هرزنامه جریمه کرده است؟ شرکت نرم افزاری ماز برای پاسخ به این سوال، معیار اسپم اسکور را طراحی کرده است.

اما اینکه اسپم اسکور چیست، چه مواردی در محاسبه آن در نظر گرفته می‌شود و چطور می‌توان آن را کاهش داد، همگی مواردیست که در این مقاله از نبض مارکتینگ به توضیح آن پرداخته‌ایم؛ پس تا انتها با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید...

اسپم اسکور چیست؟

سایت ماز که اسپم اسکور را طراحی کرده است، این معیار را اینگونه تعریف می‌کند:

اسپم اسکور امتیازیست که به شما نشان می‌دهد چند درصد از سایت‌هایی که مشابه سایت شما بوده‌اند، توسط گوگل جریمه شده‌اند.

در واقع ماز با مشاهده‌ی رفتار گوگل با سایت‌های مختلف و در نظر گرفتن ویژگی‌های سایت شما احتمال جریمه شدن سایتتان را در قالب اسپم اسکور نشان می‌دهد.

اجازه بدهید با یک مثال مفهوم اسپم اسکور را توضیح دهیم.

توضیح اسپم اسکور با یک مثال ساده

اجازه بدهید با یک مثال مفهوم اسپم اسکور (Spam Score) را با هم مرور کنیم. تصور کنید دوستی که به تازگی از سفر جاده‌ای برگشته، به شما بگوید: «پلیس راهنمایی رانندگی نود درصد ماشین‌هایی که زنجیر چرخ نداشته‌اند را جریمه کرده است.» بر اساس توصیه این دوستتان می‌توانید حدس بزنید که اگر بدون زنجیر چرخ راهی آن جاده شوید، احتمال جریمه شدن شما بسیار زیاد خواهد بود. 

می‌پرسید اسپم اسکور به جاده چه ربطی دارد؟ خب در واقع اگر فرض کنیم که وب سایت‌ها همان ماشین‌های سطح جاده هستند و پلیس راهنمایی رانندگی همان گوگل، درصد ماشین‌های جریمه شده حکم همان اسپم اسکور را دارد. 

در واقع اسپم اسکور درصد سایت‌هایی را نشان می‌دهد که ویژگی‌هایشان به ویژگی‌های سایت شما شبیه است و گوگل آن‌ها را جریمه یا تحریم کرده است. درست مثل وقتی که پلیس راهنمایی و رانندگی ماشین‌های سطح جاده را جریمه می‌کند. همه ماشین‌های جریمه شده، ویژگی‌های مشترکی داشته‌اند (نداشتن زنجیر چرخ، نبستن کمربند ایمنی، سرعت غیر مجاز و غیره).

spam score

چه امتیازی برای اسپم اسکور خوب در نظر گرفته می‌شود؟

اسپم اسکور هر سایتی در یکی از سه محدوده زیر قرار می‌گیرد:

 • اگر بین ۱% تا ۳۱% باشد، اسپم اسکور کم در نظر گرفته می‌شود.
 • اگر بین ۳۰%  تا ۶۱% باشد، اسپم اسکور متوسط در نظر گرفته می‌شود.
 • اگر بین ۶۱% تا ۱۰۰% باشد، اسپم اسکور بالا در نظر گرفته می‌شود.
امتیاز اسپم اسکور

چطور می‌توان اسپم اسکور سایت را بررسی کرد؟

برای اینکه اسپم اسکور یک سایت را بررسی کنید کافیست لینک سایت مدنظرتان را در ابزار رایگان Link Explorer ماز وارد کنید. البته فراموش نکنید برای استفاده از این ابزار نیاز به فیلتر شکن دارید.

 روش دیگر این است که با پرداخت هزینه در ماز پرو (moz pro) یک حساب بسازید. در قسمت لینک‌ها (Links) و در  بخش کمپین (Campaign) می‌توانید اسپم اسکور سایت مدنظرتان را ببینید.

ماز در محاسبه اسپم اسکور چه عواملی را در نظر می‌گیرد؟

ماز میلیون‌ها سایتی که توسط گوگل جریمه شده‌اند را بررسی کرده و متوجه وجود ویژگی‌های مشابهی بین آن‌ها شده است. شبیه بودن آن‌ها در چنین مواردی نشان می‌دهد که بین این ویژگی‌ها و جریمه شدن رابطه‌ای برقرار است. البته باید به این نکته توجه کرد که این ویژگی‌ها علت جریمه شدن سایت‌ها نیستند بلکه فقط بین این دو موضوع رابطه برقرار است.

در نتیجه ماز برای اینکه اسپم اسکور یک سایت را محاسبه کند این موارد را مورد بررسی قرار می‌دهد. در ادامه به توضیح هر یک از این موارد می‌پردازیم:

محاسبه اسپم اسکور

۱- کم بودن تعداد صفحات سایت

یکی از مواردی که در بین بسیاری از سایت‌های اسپم دیده شده است، کم بودن تعداد صفحات است.

۲- استفاده از دامنه‌های سطح بالایی که بدنام هستند

بسیاری از سایت‌های اسپم از دامین‌های سطح بالایی مانند موارد زیر استفاده می‌کنند:

 • download.
 •   stream.
 •  win.   
 • Biz.

۳- طول دامنه

طول دامنه در سایت‌هایی که اسپم هستند معمولا بیشتر است.

۴- وجود عدد در نام دامنه

سایت‌های اسپم معمولا از اعداد در نام دامنه خود استفاده می‌کنند.

۵- عدم استفاده از Google Font API

دامین‌هایی که معمولا از فونت خاصی (مثل Google Font API) استفاده نمی‌کنند، به احتمال زیاد اسپم هستند

۶- عدم وجود گوگل تگ منیجر

تقریبا در هیچ یک سایت‌های اسپم، گوگل تگ منیجر وجود ندارد.

مشاوره رایگان نبض مارکتینگ را از دست ندهید!

۷- عدم استفاده از برنامه Doubleclick

هیچ یک از سایت‌های اسپم از برنامه Doubleclick استفاده نمی‌کنند.

۸- نداشتن شماره تلفن

کمتر دیده شده که در سایت‌های اسپم شماره تلفنی بررای برقراری ارتباط وجود داشته باشد.

۹- نداشتن صفحه LinkedIn

در سایت‌های اسپم معمولا آدرس شبکه اجتماعی LinkedIn وجود ندارد.

۱۰- نداشتن آدرس ایمیل

در سایت‌های اسپم معمولا آدرس ایمیل وجود ندارد.

۱۱- نداشتن گواهی SSL

سایت‌های اسپم معمولا گواهی SSL ندارند درنتیجه از پروتکل HTTP استفاده می‌کنند و نه HTTPS.

۱۲- استفاده از تگ‌های متا

امروزه بیشتر سایت‌های اسپم برای فریب دادن موتور جستجوی از متا تگ کلمات کلیدی استفاده می‌کنند. گوگل رسماً در سال ۱۳۸۸ اعلام کرد که از کلمات کلیدی متا تگ در رتبه بندی وب استفاده نمی‌کند. 

۱۳- بازدید پایین

سایت‌های اسپم معمولا بازدید کمی‌ دارند.

۱۴- نحوه استفاده از تگ کنونیکال (Rel Canonical)

استفاده نابجا از تک کنونیکال در سایت‌های اسپم دیده شده است. 

۱۵- طول عنوان

صفحاتی که عنوان آن‌ها بسیار کوتاه یا بسیار طولانی باشد معمولا اسپم هستند.

۱۶- طول متا دیسکریپشن

معمولا طول متا دیسکریپشن در صفحات اسپم بسیار کوتاه و یا بسیار بلند است.

۱۷- طول متا تگ‌های کیوورد

معمولا طول متا تگ‌های کیوورد در صفحات اسپم بسیار بلند است.

۱۸- آیکون مرورگر

سایت‌های اسپم معمولا فیوایکون (favicon) استفاده نمی‌کنند.

۱۹- نداشتن کد Facebook Pixel

Facebook Pixel کدی است که به شما امکان می‌دهد برای کمپین‌های تبلیغاتی خود مخاطبان را اندازه گیری، بهینه سازی کنید. سایت‌های اسم معمولا از این کد استفاده نمی‌کنند.

۲۰- تعداد لینک‌های خارجی

سایت‌های اسپم معمولا تعداد بسیار زیاد و یا بسیاری کمی لینک خارجی دارند.

۲۱- تنوع دامین‌هایی که به سایت مد نظر لینک داده‌اند

تنوع دامنه‌هایی که به سایت‌های اسپم لینک داده اند به طور غیر معمولی کم یا زیاد هستند. 

۲۲- نسبت لینک‌های خارجی به محتوا

معمولا نسبت لینک خارجی به محتوا، در سایت‌های اسپم زیاد است. یعنی به نسبت محتوای کمی که دارند لینک‌های خارجی زیادی ساخته‌اند. 

۲۳- حروف صدادار/صامت در نام دامنه

سایت‌های اسپم اغلب حروف صدادار یا صامت‌های متوالی زیادی در نام دامنه خود دارند.

۲۴- خط فاصله در اسم دامنه

سایت‌های اسپم معمولا در اسم دامین خود از خط فاصله بسیار استفاده می‌کنند.

۲۵- طول URL

URL صفحات اسپم به طور غیر معمولی کوتاه و یا بلند است.

۲۶- وجود کلمات مضر

سایت‌های اسپم معمولا از کلماتی مثل  pharmaceuticals, adult content, gaming استفاده می‌کنند.

۲۷- استفاده از انکرتکست‌هایی که CPC بالایی دارند

سایت‌های اسپم معمولا از انکرتکست‌هایی برای لینک‌های خارجی استفاده می‌کنند که CPC بالایی دارند.

 

اگر با وارد کردن آدرس سایتتان متوجه شدید که اسپم اسکور آن در محدوده‌ی بالایی قرار دارد لازم است آن را کاهش دهید، می‌پرسید چطور؟ به خواندن ادامه دهید!

چطور می‌توان اسپم اسکور سایت را بهبود بخشید؟

نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که بالا بودن اسپم اسکور به معنی اسپم بودن آن سایت و یا بک لینک‌های آن نیست. بلکه به این معنی است که اگر سایت مدنظر، برای خود شماست باید ۲۷ موردی که گفته شد را بررسی کرده و در صورت لزوم بهبود دهید. و اگر اسپم اسکور سایتی که می‌خواهید از آن لینک بگیرید بالاست باید درباره مربوط بودن (relevance) و کیفیت آن بیشتر تحقیق کنید.

همانطور که گفتیم این ۲۷ مورد دلیل جریمه شدن یک سایت نیستند؛ بلکه طبق بررسی‌های ماز بین این ویژگی‌ها و جریمه شدن ارتباط وجود دارد. پس باید بدانید که تغییر دادن این عوامل در سایت لزوما منجر به بهبود اسپم اسکور نمی‌شود. در چنین مواقعی لازم است مطمئن شوید تمام اصول سئو در مورد سایتتان رعایت شده است.

کاربرد اعتبار اسپم اسکور چیست؟

همانطور که گفتیم می‌توانید اسپم اسکور را برای هر سایتی بدست آورید. اما دانستن اسپم اسکور یک سایت چه کاربردی دارد؟ این موضوع کاملا به این بستگی دارد که درباره چه سایتی حرف می‌زنیم!

 • اسپم اسکور سایت خودتان
 • اگر صاحب یک وب سایت هستید می‌توانید با کاهش اسپم اسکور، احتمال جریمه شدن سایتتان را کاهش دهید. البته همانطور که بارها در این مقاله گفتیم اسپم اسکور بالا با جریمه شدن ارتباط دارد اما دلیل جریمه شدن آن نیست یعنی گوگل مستقیما به اسپم اسکور سایت شما برای جریمه کردنتان رجوع نمی‌کند. 

 • اسپم اسکور سایت‌های دیگر
 • گاهی برای سایتتان از سایت‌های دیگر لینک دریافت می کنید اسپم اسکور سایت‌هایی که به شما لینک داده‌اند بالا باشد نیازی نیست این لینک‌ها را حذف کنید و یا انتقال اعتبار آن‌ها را به سایتتان را محدود کنید. بلکه باید کیفیت محتوا و مرتبط بودن این سایت‌ها را بررسی کنید.

  اسپم اسکور هر چند وقت یک بار تغییر می‌کند؟

  ماز اعلام کرده اسپم اسکور سایت‌ها را هر سه ماه یک بار به روز رسانی می‌کند. اما به این معنی نیست که با هر آپدیت، اسپم اسکور سایت شما تغییر می‌کند. این امتیاز برای سایت شما در صورتی عوض می‌شود که در آن ۲۷ موردی که ماز برای محاسبه اسپم اسکور در نظر می‌گیرد تغییری ایجاد کرده باشید.

  دانستن اسپم اسکور به تنهایی کافی نیست!

  اسپم اسکور، به تنهایی اطلاعات کاملی برای تصمیم گیری در مورد یک وب سایت را در اختیار شما نمی‌گذارد. در کنار اسپم اسکور دو معیار مهم دیگر یعنی اعتبار دامنه و اعتبار صفحه نیز باید مورد توجه قرار گیرند.

   اعتبار دامنه معیاری است که احتمال رتبه گرفتن یک صفحه خاص از یک سایت را مشخص می‌کند. و اعتبار دامنه احتمال رتبه گرفتن کل سایت در سرپ را نشان می‌دهد و برای محاسبه آن تمام محتوای منتشر شده در آن سایت مورد بررسی قرار گرفته می‌شود.

  اسپم اسکور به طور خلاصه

  در این مقاله توضیح دادیم که اسپم اسکور درصد سایت‌هایی را نشان می‌دهد که ویژگی‌هایی مشابه سایت شما داشته‌اند و گوگل آن‌ها را جریمه کرده است. بنابراین صاحبان سایت‌ها باید تلاش کنند تا با کاهش درصد اسپم اسکور، شباهت سایتشان به سایت‌های جریمه شده را کم کنند. به این ترتیب می‌توانند با حذف ویژگی‌های بد سایت خود احتمال جریمه شدنشان را کاهش دهند.

  در این مقاله به طور  کامل همه‌ی ‌۲۷ ویژگی که در اسپم اسکور اثر دارند را توضیح دادیم. اگر تلاش شما برای پایین آوردن اسپم اسکور سایتتان بی‌نتیجه بوده است، می‌توانید بهبود وضعیت سایت خود را به طور کامل به متخصصان با تجربه ما در نبض مارکتینگ بسپارید.

  سوالات متداول

  اسپم اسکور درصد سایت‌هایی را نشان می‌دهد که ویژگی‌های مشابه به سایت شما داشته‌اند و گوگل آن‌ها را جریمه یا تحریم کرده است

  هرچه اسپم اسکور یک سایت کمتر باشد بهتر است طبق اعلام سایت ماز اسپم اسکور یک سایت اگر بین 1% تا 30% باشد، کم در نظر گرفته می‌شود اما اگر بین 31%  تا 61% باشد، اسپم اسکور متوسط و اگر بین 61% تا 100% باشد، بالا در نظر گرفته می‌شود.

  ماز برای محاسبه‌ی اسپم اسکور 27 نکته را مد نظر قرار می‌دهد. پس برای بهبود اسپم اسکور کافیست این موارد را برای سایت خود بررسی کنید.

  محتوای این بلاگ توسط کارشناسان تایید شده است.

  با تشکر از شما برای زمانی که صرف مطالعه این محتوا کردید. 

  تیم تولید محتوا | آژانس خلاقیت نبض مارکتینگ

  مطالعه بیشتر

  امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
  spinner در حال ثبت رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  popup

  هـدیه ویـژه به مـدت محـدود

  مشـاوره اختصاصـی سئـو "رایـگان"

  popup

  هـدیه ویـژه به مـدت محـدود

  مشـاوره اختصاصـی سئـو "رایـگان"