نبض مارکتینگ

Nabze Marketing
Creative Agency

تکنیک های آنالیز رقبا

تکنیک های آنالیز رقبا | ۷ تکنیک حرفه ای

فهـرست مطالـب

تکنیک های آنالیز رقبا مسئله مهمی است که امروزه در جای جای زندگی به چشم میخوره. هر جایی که حرف از رقابت و پیروزی باشه تحلیل و ارزیابی پایه مهمی برای رسیدن به پیروزیه. مثلا در یه مسابقه فوتبال هم، مربی مدام در حال تحلیل و آنالیز رقیب است تا بتونه با اصلاح تاکتیک های تیمش برای پیروزی و کسب ۳ امتیاز بجنگه. در دنیای کسب و کار هم همین طوره. برای اینکه یه کسب و کار بتونه به سود برسه باید بتونه در گام اول نسبت به رقبای خودش بازدید بالاتری بگیره. حالا در فضای سرچ گوگل طبیعتا این امکان ( بازدید بالا ) نصیب لینک های بالاتر میشه. بنابراین رقابت بر سر رسیدن به صفحه اول و لینک اول گوگل است. این پیروزی از آن کسانی میشه که بهترین تحلیل و آنالیز رو از رقبای خودشون داشته باشن. به این ترتیب میتونن سئو وبسایت خودشون رو بهبود بدن و پیروز این میدان رقابت باشن. اگه دنبال این هستین که برای سایتتون سفارش سئو بدین پیشنهاد می کنیم حتما مقاله مربوطه رو در نبض مارکتینگ مطالعه کنین.

چرا آنالیز رقبا اهمیت دارد؟

اهمیت آنالیز رقبا

با توجه به اینکه رقابت در دنیای اینترنت بسیار سخت تر از گذشته شده است. برای اینکه بتونین در این رقابت نفس گیر پیروز میدان باشین و در رتبه های برتر گوگل قرار بگیرین، حتما باید بدانید که رقبای شما چه میکنن. تا به حال چه کرده اند. درواقع بررسی عملکرد رقیب بسیار مهم است زیرا تا زمانی که نقاط ضعف و قوت رقیبان خود را ندانین نمی توانین از اونها پیشی بگیرین. ابزارهای آنالیز رقیب در این بررسی ها میتونه بسیار به شما کمک کنه. همچنین یکی از خدماتی که شرکت های سئو ارائه می دهند مشاوره سئو است. آنالیز رقبا یکی از مواردی است که در آنالیز سئو سایت بسیار مورد توجه کارشناس سئو قرار می گیره تا در نهایت بتوان بهترین استراتژِی را برای بهبود سئو سایت مشتری در جلسه مشاوره سئو در اختیار او قرار داد.

سئو تصاویر سایت
وبلاگ

آموزش کار با ابزار Ahrefs

آموزش ابزار Ahrefs

چطور رقبای خود را آنالیز کنیم؟

برای اینکه بتونین رقباتون رو به درستی آنالیز کنین و یه استراتژی درست برای سئو و بهینه سازی  سایت تنظیم کنین باید  ۳ گام زیر رو طی کنین:

گام اول – شناسایی رقبای بالقوه

میتونین یه جدول تهیه کنین و رقبایی که دارین رو اونجا دسته بندی کنین. برای اینکار میتونین در مورد ایده کسب و کارتون سرچ کنین. اگه محصولی میفروشین در مورد محصولاتتون، اگه خدماتی ارائه میدین در مورد خدماتتون، اینطوری میتونین رقبای اصلی کسب و کارتون پیدا کنین و در جدولی که دارین اسامی اون ها رو دسته بندی کنین. البته بهتره دسته بندی تون بر اساس رتبه رقباتون در SERP گوگل باشه. به این ترتیب میتونین با استراتژی درستی در زمان کم تری به نتیجه مورد نظرتون برسین و قیمت صفحه اول گوگل برای شما کم تر تموم میشه. چون هزینه ای که میکنین هدفمند هست و میدونین دارین چیکار میکنین.

گام دوم – جمع آوری اطلاعات رقبا

حالا که اسامی رقباتون رو مشخص کردین، برای اینکه بتونین در بازارهدف مشترکتون سود بیشتری به دست بیارین، باید نسبت به اون ها در جایگاه بهتری در سرچ گوگل قرار بگیرین. به همین منظور باید شروع کنین به تحلیل سئو سایت رقبا. باید سئو سایت رقبا تون رو به تفکیک بررسی کنین و اطلاعاتی در مورد اینکه از چه کلمات کلیدی استفاده کردن؟ از چه کلماتی تونستن ترافیک بگیرن؟ وضعیت لینک سازی هاشون به چه شکلیه؟ و … به دست بیارین. برای اینکه بتونین این اطلاعات رو به درستی به دست بیارین باید از یه سری ابزارهای آنالیز رقیب استفاده کنین.

گام سوم - تحلیل اطلاعات رقبا

اطلاعاتی که با استفاده از ابزارهای آنالیز رقبا به دست میاوریم زمانی ارزشمند خواهد بود که با استفاده از تکنیک های آنالیز رقبا تحلیل بشن. یعنی باید بدونیم هر کدوم از اطلاعاتی که این ابزارها در اختیار ما میذارن به چه معنی است و چه تاثیری روی رتبه سایت داره. درواقع این تحلیل رو فقط یه سئوکار میتونه انجام بده و متوجه بشه این اطلاعات هر کدوم چه مفهومی داره . و تاثیر گذاری این داده ها بر رتبه سایت چیه.بحث تحلیل رقبا در سئو سایت فروشگاهی که تعداد رقبا بیشتر هست و بحث فروش مطرحه بسیار اهمیت بیشتری میتونه داشته باشه.

آنالیز رقبا برای کسب رتبه اول
وبلاگ

۸ جاسوس قدرتمند برای آنالیز رقبا در سئو

ابزارهای آنالیز رقیب

۷ مورد از تکنیک های آنالیز رقبا

 برای تحلیل وضعیت سئو سایت رقبا میتونین از ابزارهای مختلفی استفاده کنین. در این مقاله ۷ مورد از تکنیک های آنالیز رقبا رو به کمک بهترین ابزارهای آنالیز رقیب براتون توضیح میدیم.

۱-آنالیز کلمات کلیدی

یکی از تکنیک های آنالیز رقبا بررسی و آنالیز کلمات کلیدی است. چرا که ترافیک ارگانیک سایت از همین مسیره. باید بررسی کنیم ببینیم رقبا چه کلمات کلیدی رو هدف قرار دادن. و جایگاه اون ها در این کلمات کجاست. برای به دست آوردن کلمات کلیدی که رقبا استفاده کردن میتونین از ابزارهای الکسا ، Spyfu ،Semrush for keyword data  استفاده کنین. در مقاله بهترین ابزارهای آنالیز رقیب میتونین در مورد این ابزارها بیشتر مطالعه کنین. کلمات کلیدی هر سایت ارزشمند ترین نقاط قوت و ضعف اون سایت. بنابراین تحلیل درست کلمات کلیدی رقبا بسیار اهمیت داره.

آنالیز کلمات کلیدی

مزایای تحلیل کلمات کلیدی

کلمات کلیدی در محتوا، متا دیسکریپشن ، عنوان وجود داره میتونه با تحلیل این موارد هم کلمات کلیدی رو به به دست بیارین و آنالیز کنین. حتما در این مورد عملکرد رقباتون با هم مقایسه کنین تا کیفیت کارتون بالا بره.

۳- آنالیز لینک سازی داخلی

سومین مورد از  تکنیک های آنالیز رقبا بررسی لینک سازی داخلی رقباست. برای اینکه بتونیم یه شبکه معماری خوب برای سایتمون تشکیل بدیم باید چندین شبکه لینک سازی مربوط به رقبامون رو بررسی و تحلیل کنیم. یکی از مواردی که در بهبود سئو و بهینه سازی سایت مهمه تشکیل یه شبکه حرفه ای از لینک های داخلی است. زمانی که این شبکه به درستی تشکیل بشه خزنده های گوگل راحت تر میتونن تو سایت شما بچرخن و صفحات شما رو بررسی کنن. بنابراین تکنیک های آنالیز رقبا در زمینه لینک های داخلی بسیار بسیار مهمه و باید بهش توجه ویژه داشته باشین.

۴- آنالیز تجربه کاربری و طراحی وب سایت

از جمله مواردی که در بهینه سازی وب سایت شاید کم تر به چشم میاد ، دیزاین و طراحی گرافیکی وب سایته. یکی از مواردی که در زمینه تحلیل رقبا باید بهش توجه کنین نرخ پرش است. یکی از دلایلی که در این مورد تاثیر گذاره تجربه کاربری از طراحی و دیزاین سایته. در واقع وقتی مخاطب وارد سلیت شما میشه طراحی و گرافیک سایت باید جذبش کنه و براش تجربه خوبی بسازه. .

در غیر این صورت سریع از صفحه شما خارج میشه و نرخ پرش سایت شما افزایش پیدا میکنه. برای اینکه متوجه بشین طراحی گرافیکی شما برای کاربر تجربه خوبی ساخته یا نه . باید نرخ پرش رو بررسی کنین. میتوین از تحلیل های گوگل آنالیتیکس کمک بگیرین.

آنالیز تجربه کاربری و رابط کاربری

۵- بررسی بک لینک های رقبا

یکی از مهم ترین تکنیک های آنالیز رقبا مربوط به بحث بک لینک است. یکی از راه های بهبود و بهینه سای سایت ، دریافت بک لینک های مناسبه. برای اینکه بتونیم از همون ابتدا لینک های مناسبی برای محتوا سایتمون ایجاد کنیم، باید ببینیم رقبا تو این زمینه چیکار کردن . مثلا رتبه محتوا نوشته شده برای یه کلمه کلیدی رو بررسی کنیم سپس ببینیم از کجا ها به اون محتوا بک لینک زده شده . به این ترتیب میتونیم متوجه بشیم ارزش سایت هایی که به اون محتوا بک لینک دادن رو بررسی کنیم. برای اینکار میتونیم از ابزارهای تحلیل بک لینک Ahrefs، Open Link Profiler، Majestic  استفاده کنین.

مزایای آنالیز بک لینک های رقیب

ابزارهای-انتخاب-کلمات-کلیدی
وبلاگ

۱۶ ابزار انتخاب کلمه کلیدی

ابزار انتخاب کلمه کلیدی

۶- بررسی جایگاه برندینگ رقبا

برای اینکه بتونین در مقایسه با رقبا در بازار هدف جایگاه خوبی داشته باشین یکی از موارد قابل توجه بحث برندینگ است. یکی از ابزارهایی که میتونه جایگاه رقبا شما رو از نظر محبوبیت برند برای شما مشخص کنه ابزار Ahrefs است. با استفاده از این ابزار میتونین متوجه بشین که مخاطبان چقدر از اسم رقیب شما برای سرچ او در گوگل استفاده کردن. این مسئله میتونه تا حدی محبوبیت برند رقیب شما رو نشون بده.  تکنیک آنالیز رقبا از نظر جایگاه برند بسیار حائز اهمیت است.

۷- آنالیز شبکه های اجتماعی

یکی از مهمترین مواردی که در آنالیز رقبا باید بهش توجه کنین. آنالیز شبکه های اجتماعی است. با توجه به محبوبیتی که شبکه های اجتماعی در سال های اخیر پیدا کرده، از جمله تکنیک های آنالیز رقبا که بسیار مهم است بررسی وضعیت رقبا در شبکه های اجتماعی است. آن دسته از رقبا که روی شبکه ها اجتماعی تمرکز بالایی داشته اند قطعا به لحاظ برندیگ اوضاع خوبی دارن. در نتیجه در سرچ گوگل هم برند اون ها بیشتر سرچ شده و این مستقیما روی رتبه آن در گوگل تاثیر گذار است. بنابراین از آنالیز و تاثیر شبکه های اجتماعی بر برندینگ رقباتون غافل نشین. 

جمع بندی یا سخن آخر

امیدوارم این مقاله براتون مفید باشه، اگه تمایل دارین در مورد قیمت سئو و پکیج های سئو ما در نبض مارکتینگ اطلاعاتی داشته باشین میتونین مقاله ای که با عنوان تعرفه سئو تهیه شده است را مطالعه نمایید. اگه سوالی دارین میتونین با این شماره ها با ما تماس بگیرین ۰۲۱۸۸۸۱۵۹۷۰ ، ۰۲۱۸۸۸۱۵۹۴۳ و یا در زیر این پست برامون کامنت بذارین.

سوالات متداول شما

لورم ایپسوم…

لورم ایپسوم…

+ میتونی این مطلب رو با دوستات هم به اشتراک بذاری...

محتوای این بلاگ تایید شده است. تشکر از تیم تحریریه نبض مارکتینگ

سعیـد اسـلام نـژاد - کارشنـاس ارشـد سئـو نبـض مارکتینـگ

+ ممکنه به این مطالب هم علاقه‌مند شی...

+ میتونی دیدگاهت رو با بقیه به اشتراک بذاری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دربـاره ما

فعالیت این آژانس از سال ۱۳۹۴ شروع شده و تا به امروز نتایج گویای فعالیت درخشان ما و همکاران عزیزمون بوده.

نبض مارکتینگ

دسته‌بندی مقالات

دوست داری سایتت تو صفحه اول نتایج گوگل دیده بشه؟!
دوست داری سایتت تو نتـایج اول گوگـل دیده بشه؟!

مشاوره رایگان + جزئیات قیمت

اطلاعات تماست رو وارد کن

در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهیم گرفت           

مشاوره رایگان + جزئیات قیمت

اطلاعات تماست رو وارد کن

در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهیم گرفت    

مشاوره رایگان + جزئیات قیمت

اطلاعات تماست رو وارد کن

در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهیم گرفت     

مشاوره رایگان + جزئیات قیمت

اطلاعات تماست رو وارد کن

در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهیم گرفت 

جزئیات پکیج پیشرو

جزئیات پکیج راهبردی

جزئیات پکیج هوشمند

جزئیات پکیج اقتصادی

جزئیات پکیج راهبردی

جزئیات پکیج پیشرو

جزئیات پکیج هوشمند

جزئیات پکیج اقتصادی

جزئیات پکیج پیشرو

جزئیات پکیج راهبردی

جزئیات پکیج هوشمند

جزئیات پکیج اقتصادی