تاثیر محتوا بر سئو و بهینه سازی سایت

تأثیر محتوا بر سئو| محتوا چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

فهرست مطالب

در خیلی از مقالات و ویدئو‎های آموزشی خواندید یا شنیدید که متخصصین و کارشناسان سئو و دیجیتال مارکتینگ از تاثیر محتوا و مزایای سئو سایت می‌گویند. آن‌ها محتوا را اصلی ترین عامل در سئو و کسب رتبه سایت می‌دانند. به همین دلیل است که به محتوا لقب “پادشاه” را داده‌اند.

“محتوا بر سئو چه تأثیری دارد؟” – “ارتباط تولید‎محتوا با سئو چیست؟” – “چرا سئو به محتوا نیاز دارد؟”. فقط با یک جستجوی ساده، عناوین زیادی را در این زمینه پیدا می‌کنید که خود ما هم از خواندن این جملات تکراری خسته شده‎ایم، شما را نمیدانم! این جملات و تیترها فقط می‎خواهند مهم بودن محتوا در سئو را به ما منتقل کنند. می‎خواهند محتوا را قهرمان داستان معرفی کنند.  ولی از نحوه تاثیر محتوا و اصول سئو سایت حرفی نزده اند. شاید به ندرت!

ما در این مقاله قرار نیست فقط از این جملات کلیشه ای و تکراری که مفهوم یکسانی دارند، صحبت کنیم و سر شما را درد بیاوریم. بالاخره شما خواننده عزیز، محبت کردید وارد سایت ما شده‌اید. حتی اگر ابرو بادو مه و خورشید و فلک هم دست به دست هم داده باشند تا شما روی مقاله ما کلیک کنید، ما نباید این فرصت را از دست بدهیم و وقت گران بهای شما را بگیریم.

ابتدا چند تعریف و مقدمه برایتان آماده کرده‌ایم که خواندن آنها خالی از لطف نیست.

سئو چیست؟ با مثال توضیح دهید. (۲۰ نمره)

شما کاربر عزیزی که به دنبال مقاله ای در خصوص “تاثیر محتوا بر سئو” می باشید و با جستجوی این کلید واژه وارد سایت ما شده اید، طبیعتاً مفهوم سئو و تولید محتوا و هزینه آمدن به صفحه اول گوگل را می دانید. اما ما در اینجا عامه کاربران را در نظر گرفته ایم. بعنوان مثال کاربری که از سئو و تولید محتوا جملاتی شنیده یا به گوش او خورده ولی نمی داند سئو و کاربرد آن چیست.

اما جهت تکرار و یادآوری لازم است که سئو را برایتان بشکافیم (البته با اجازه گوگل!) و معنی و مفهوم سئو را به زبان خودمان برایتان بگوئیم. اگر نیاز ندانستید یا خواستید، میتوانید از این قسمت رد شوید و بروید سر اصل مطلب.

ولی عجله نکنید بیان جدیدی را در خصوص سئو خواهیم گفت که برایتان جالب خواهد بود.

همانطور که می دانید SEO مخفف عبارت Search Engine Optimization به معنی بهینه سازی موتور جستجو می باشد و موتور جستجوی مدنظر ما کیست؟ گوگل جان!

برای اینکه گوگل، سایت و محتوای ما را در اولین رتبه های جستجو برای کاربران نمایش بدهد و نگاه همه کاربران و حتی رقبای دوست داشتنی! را به سمت ما جلب کند (یعنی همان افزایش بازدید سایت)، یکسری راه ها و اصولی را مدیرسایت باید طی کند که به مذاق گوگل خوش بیاید. این راه ها و اصول همان روند بهبود و سئو سایت است.

هرچه با گوگل رفیق باشیم و نصیحت های او را گوش دهیم، گوگل نه تنها با ما رفیق بوده، بلکه ما را به بقیه دوستان خود (کاربران موتور جستجو) معرفی می کند. این چنین است که سئو به کسب و کار ما کمک می کند.

آموزش تولید محتوا
وبلاگ

نکته‌های طلایی برای تولید محتوا

آموزش تولید محتوا

رتبه بندی گوگل با طعم عسل

رتبه بندی گوگل با طعم عسل در تاثیر محتوا بر سئو

گوگل مانند ملکه زنبور عسل در کندوی خود می نشنید و از زنبورهای کارگر خود (منظور ربات های گوگل) برای پیدا کردن شهد گل (ردیابی صفحات در وب) استفاده می کند. ملکه زنبور عسل، زنبورهای کارگر را برای پیدا کردن مرغوب ترین شهد، از گلی (سایتی) به گلی دیگر  می فرستد. بهترین و با کیفیت ترین شهدهای یک گل (محتواهای سئو شده یک سایت) توسط زنبورهای کارگر جمع آوری شده و آن ها را به کندو می برند.

در مرحله بعد، زنبورهای نر (منظور الگورتیم های گوگل) صفحات جمع آوری شده را با در نظر گرفتن صدها فاکتور  رتبه بندی، تجزیه و تحلیل می کنند. بدین صورت عسل طبیعی یا همان برترین صفحات در نتایج جستجو برای کاربری که جستجو کرده نمایش داده می شود. چه تشبیه قشنگی! برترین صفحات در نتایج جستجو، بعنوان عسل طبیعی برای کاربر است.

البته گفتنی است که در واقعیت زنبورهای نر بسیار پرخور هستند و هیچ نقشی در پیشبرد کارهای کندو ندارند! و این مورد هیچ شباهتی با الگوریتم های گوگل ندارد و صرفا زنبورهای نر نقش الگورتیم ها را در این داستان ایفا می کنند.

 

خب تا اینجا سئو چیست را با رسم شکل توضیح دادیم. امیدواریم این نحوه بیان و مثالی که گفتیم به یادتان بماند و نمره بیست را از شما گرفته باشیم.

سئو فنی و سئو محتوا در تشک کشتی

برنده مبارزه این کشتی کیست؟ کشتی گیر فرنگی (سئو فنی) قوی تر است یا کشتی گیر آزادکار (سئو محتوا)؟ 

این بخش درمورد قدرت نمایی سئو فنی و سئو محتوا در بهینه سازی سایت می باشد.

قبل از اینکه به این بپردازیم برنده این مبارزه کدامیک هستند؟، باید بگوییم که این مبارزه عادلانه نیست و کاملاً ناجوانمردانه است. در واقع این دو سئو برای موفقیت رتبه یک سایت تلاش می کنند و دست به دست هم می دهند. اما برای جذاب شدن این بخش از مقاله، همچین عنوانی را برای آن انتخاب کرده ایم.

نحوه ارائه و عملکرد کشتی (منظور تاثیر سئو) در هر دو کشتی گیر فرق دارد. مهارت های سئو فنی با سئو محتوا جداگانه است. کمتر مربی کشتی (یک سئوکار) می توانید پیدا کنید که هم در تولید محتوا و هم در کار فنی به یک  اندازه قوی باشد. بنابراین اولیت سایت شماست که تعیین می کند کدام یک برای رتبه گرفتن سایت مهمتر است.

قبل این مبارزه از تماشاگر این مسابقه (یعنی شما) می پرسند:
نتیجه این مبارزه چه می شود؟ 

این سوال در بحث سئوی به این صورت بیان می شود؛
“چه نتیجه ای از سایت خود دارید؟” 

و “چه چیزی برای سایت شما مهمتر است؟”

پاسخ واقعی به این سوال، به عملکرد سایت شما، سرعت نتیجه گیری‎ ‎شما و حتی اندازه و میزان کسب‎و‎کار شما بستگی دارد.

 

سئو فنی و سئو محتوا در تشک کشتی در تاثیر محتوا بر سئو

در اینجا قصد نداریم از سئو فنی و مهارت های آن برای انجام پروژه سئو حرفی بزنیم، اما این جمله را از ما به یادگار داشته باشید.

“اگر یک سایت بهینه شده با سئو فنی ضعیف داشته باشیم، مانند لامبورگینی اسپورت و براقی است که موتور ندارد!”

اما در واقعیت باید گفت سئو فنی به تنهایی کافی نبوده  و به جایی نمی رسد. تصور کنید سایتی دارید که از نظر فنی به خوبی سئو شده و قوی به نظر می رسد. ولی تا زمانی که محتوای با کیفیت و بهینه نداشته باشید، کاربر به چه امیدی وارد سایت شما شود و از آن خوشش بیاید. طبیعتاً گوگل هم طرفدار کاربر است و نحوه برخورد کاربر با سایت شما را آنالیز می کند.

امروزه دو فاکتور برتر در رتبه بندی گوگل تاثیر دارد. 

یکی محتوای با کیفیت است و دیگری لینک ها.

برنده کیست؟

در واقع کاربری که از گوگل وارد سایت شما می شود، تنها به دنبال پاسخ نیاز خود و محتوایی مرتبط با کلیدواژه جستجو شده است. کاربر اطلاعی از دست های پشت پرده و اتفاقاتی که در سئو فنی سایت رخ داده است، ندارد. گوگل هر دو تکنیک سئو را به یک چشم می بیند و هر دو برایش ارزشمند است. اما از آنجایی که گفتیم و باز هم تکرار می کنیم، گوگل طرفدار کاربر است. میتوان گفت محتوا بخاطر کاربر یک امتیاز بیشتر از سئو فنی می گیرد.

پاندای گوگل

الگوریتم پاندای گوگل در تاثیر محتوا بر سئو

در اینجا قصد داریم یکی از الگورتیم های محبوب گوگل که با محتوای سایت ها سروکار دارد را معرفی کنیم. 

پاندای گوگل در ظاهر مهربان و دوست داشتنی است. اما سخت گیری و حساسیت های او باعث شد که سایت ها به فکر تولید محتوای با کیفیت و اصولی باشند. واضح است که این سخت گیری و حساسیت ها را ما کاربران اینترنت برای گوگل و الگوریتم پاندا ایجاد کرده ایم.

وقتی کاربر کلیدواژه ای را در گوگل جستجو می کند، به دنبال محتوای منحصر به فرد و با کیفیت است. 

قبل از متولد شدن پاندا، سایت هایی که محتوای بی کیفیت و نامناسب تولید می کردند در نتایج جستجو (اصطلاحاً SERP) گوگل نمایش داده می شدند. این اتفاق موجب شد تا گوگل تلاش کند نتایج با کیفیت و مطلوب تری را به کاربر ارائه کند.

هدف پاندا ارزیابی محتوای سایت ها با فیلترهای؛ تولید محتوای نازک، محتوای کپی و تکراری، محتوای ماشینی و همچنین تبلیغات بیش از حد است. بر اساس این فیلترها محتواهای ما ارزیابی و امتیاز دهی می شوند. در صورتی که از پاندا امتیاز خوب بگیریم در نتایج جستجو دیده می شویم. اما در صورت امتیاز نگرفتن، پاندا ما را مجازات نمی کند و فقط در نتایج جستجو ما را نمایش نمی دهد. هرچند این دیده نشدن، کم از مجازات ندارد!

panda 11
وبلاگ

الگوریتم پاندا؛ آتش در مزارع

الگوریتم پاندا

چه کسی حال تولید محتوا دارد؟

تاثیر محتوا بر سئو و بهینه سازی سایت

لباس غواصی دارید؟ برای شیرجه به اقیانوس محتوا نیاز به لباس غواصی دارید.

البته ما در این مقاله در حد اینکه از داخل قایق پاهایمان را در آب اقیانوس بگذاریم، بخشی از تولید محتوا صحبت می کنیم. اما این نوید را به شما می دهیم که در آینده ای نزدیک یک سفر غواصی به اقیانوس محتوا خواهیم داشت.

بطور خلاصه محتوا هر اطلاعاتی است که در موتورهای جستجو وجود دارد و توسط کاربران وب استفاده می شود.

نوشتن محتوا یا به اصطلاح تولید محتوا در فضای دیجیتال مارکتینگ شامل سه بخش استراتژی، تولید و ویرایش محتواست. این محتوا می تواند در قالب نوشته های وبلاگی، مقالات، ویدئو، پادکست های صوتی و حتی رسانه های اجتماعی ارائه شوند.

امروزه محتوای ویدئویی نیز به اندازه محتوای متنی ارزشمند تلقی می شود. 

الگورتیم های گوگل کلیدواژه های جستجو شده را با کلمات کلیدی محتوای سایت شما بررسی می کنند. حتی الگوریتم ها این دانش را دارند که اگر صفحه شما تنها یک فیلم یا تصویر را نمایش دهد، آن را آنالیز می کند و در نتایج جستجو نمایش می دهد.

کلام آخر ما در خصوص تولید محتوا این است که؛ تولید محتوا در سایت را به چشم لوازم خانه خود و پذیرایی از مهمان ببینید. این محتواست که پایه و اساس سایت شما را می سازد. اگر مهمان وارد خانه شما شود و خانه شما خالی باشد یا چیزی برای پذیرایی نداشته باشید، خانه شما را ترک می کند و دیگر وارد خانه شما نمی شود.

تولید محتوای تصویری
وبلاگ

چگونه محتوای تصویری بنویسیم؟

تولید محتوای تصویری

محتوا داریم چه محتوایی…

در این بخش می خواهیم از تولید محتوای سئو صحبت کنیم. محتوای سئو، محتوایی است که طبق اصول SEO گوگل و با استفاده از کلیدواژه های هدفمند، برای گرفتن امتیاز و رتبه در موتورهای جستجو تولید و طراحی می شود. 

در واقع هدف شما باید از تولید محتوای با کیفیت، جذب ترافیک موتورجستجوی گوگل باشد. این وقتی است که شما محتوای سئو شده تولید کنید.

محتواهای سئو می تواند شامل هریک از این موارد باشد:

– یک صفحه محصول خوب می تواند هم بعنوان محتوای سئو و هم بعنوان صفحه فرود کاربر به سایت شما باشد. این مورد بیشتر در سئو سایت های فروشگاهی اهمیت بسیاری دارد.

– نوشته های یک وبلاگ می تواند ساده ترین راه برای جذب ترافیک سایت شما باشد. پیشنهاد ما این است برای نوشته های خود برنامه منظم داشته باشید تا بتوانید مطالب بیشتری را پوشش دهید و مرجع کسب و کار خودتان باشید.

– مقالات خبری، آموزشی و حتی مجلات و روزنامه های اینترنتی می تواند محتوای اصلی در اکثر وب سایت ها باشد.

– محتوای لیست شده در واقع نوعی مقاله در قالب و عنوان لیست مطرح می شود. بعنوان مثال ” ۱۰ مورد برای تولید محتوای بهینه و سئوشده”. این عناوین در نتایج جستجو بیشترین کلیک را دارند.

– راهنماها، محتواهای طولانی هستند که نحوه انجام کار را به کاربر توضیح می دهند. بهترین روش این است که راهنماها را به جای یک نوشته طولانی، در قالب صفحه نمایش دهید. بعنوان مثال “راهنمای دانلود و نصب یک نرم افزار “.

– ویدئو ها می توانند راهی آسان و در عین حال جذاب برای رقابت در یک کلیدواژه و جذب مخاطب باشند. آموزش استفاده از محصولات یا معرفی کسب و کار شما در قالب یک ویدئو می تواند بازخورد بهتری نسبت به صفحات متنی داشته باشد.

– اینفوگرافیک یا تصاویر با اندازه های بزرگ که حاوی متن و داده هایی در خصوص موضوع هدف شماست. با توجه به اینکه محتواهایی که در تصویر قرار داده اید، توسط موتور جستجوی گوگل قابل خواندن نیست، بهتر است بقیه قسمت های صفحه را با محتواهای متنی و لینک ها، بهینه کنید.

– اسلایدها روشی برای نمایش مجموعه ای از تصاویر مرتبط با هدف کسب و کار یا موضوع سایت شماست. بعضی اوقات تصاویر مهمتر و جذاب تر از متن هستند.

– لغت نامه ها می تواند روش خوبی برای جذب ترافیک جستجو باشد. اگر در یک صنعت تخصصی یا کسب و کار خاصی کار می کنید، می توانید اصطلاحات و واژه نامه های تخصصی خود را بعنوان فرهنگ لغت صنعتتان در بخشی از سایت خود قرار دهید. بعنوان مثال “اصطلاحات پزشکی”.

ترکیب ۳-۳-۴ محتوای سئو

در این قسمت به شما سرنخ هایی برای تولید محتوای سئو می دهیم تا بدانید چگونه یک محتوای با کیفیت و بهینه تولید و گوگل را شیفته سایت خود کنید. 

 

استراتژی محتوای سئو می تواند از یک ترکیب ۳-۳-۴ فوتبالی تشکیل شود. 

۴ مورد با عنوان کلمات کلیدی، ۳ مورد مربوط به محتوای متنی و ۳ مورد آخر بعنوان بهینه ساز محتوای شما معرفی می شوند. 

(این ترکیب فوتبالی جهت به یاد ماندن استراتژی به این صورت چیده شده است.)

۴:

۱- با تحقیق کلمات کلیدی محتوای خود را بهینه کنید.

۲- در عنوان و محتوای خود از کلمات کلیدی هدف استفاده کنید.

۳- همیشه در کنار محتواهای غیرمتنی، از متن حاوی کلمات کلیدی استفاده کنید.

۴- کلمات کلیدی محتوایتان را به مطالب مرتبط در سایت خود لینک دهید.

۳:

۵- هدف کاربر را درک کرده و محتوایی که او می خواهد را آماده کنید.

۶- محتوای طولانی ولی بهینه تولید کنید. (اما در نظر داشته باشید کیفیت محتوا را فدای کمیت آن نکنید!)

۷- خواندن مقاله را برای کاربر سخت نکنید. (استفاده از جملات و پاراگراف های کوتاه، برجسته کردن کلمات مهم و …)

۳:

۸- لینک های خارجی به سایر سایت های با کیفیت و معتبر را فراموش نکنید.

۹- محتواهای غیر متنی (تصویر و ویدئو) را بهینه کنید. (استفاده از متن جایگزین یا Alt و توصیف یک خطی)

۱۰- صفحات مرتبط باهم را در یک دسته گروه بندی کنید.

معجزه تولید محتوا برای مارکوس شریدان

معجزه تولید محتوا برای مارکوس شریدان در تاثیر محتوا بر سئو

اگر برایتان بگویم که چگونه یک کسب و کار از طریق تولید محتوا نجات پیدا کرد، هیچ وقت تولید محتوا را دست کم نمی گیرید.

نکته: اینکه می گویند تولید محتوا معجزه می کند دروغ نیست! واقعیت است.

 

مارکوس شریدان در سال ۲۰۰۱ به همراه یکی از دوستان خود، یک شرکت ساخت استخر و جکوزی به نام شرکت ریور (River) در آمریکا تاسیس کرد. برای چند سال اوضاع کسب و کار آنها خوب بود و درآمد عالی داشتند. اما در سال ۲۰۰۸ با رکود اقتصاد آمریکا وضع آنها به نحوی بد شد که در شرف سقوط و ورشکستگی بودند.

قهرمان این داستان یعنی مارکوس شریدان با اینکه سرمایه اش را از دست داد اما هیچ وقت عقب نکشید. هزینه های تبلیغات را کاهش داد و تصمیم گرفت راهی ارزان تر برای بازاریابی پیدا کند.

 

پس از تحقیق های پیاپی و گشت و گذار در اینترنت با بازاریابی درونگرا آشنا شد. روشی که پایه و اساس آن تولید محتوا برای جذب کاربر بود. او پس از راه اندازی یک وب سایت ارزان، شروع به تولید محتوا و وبلاگ نویسی در  زمینه استخر و جکوزی کرد. او با پشتکار و جدیت تمام، شبانه روز به تولید محتوا در وبلاگش مشغول بود. او پس از نوشتن مطالب بسیاری در زمینه استخر و جکوزی و پاسخ دادن به سوالات کاربران توانست اعتماد خوانندگان وب سایت خود را جلب کند.

 

بله! او توانست با وارد شدن به فضای وب و استفاده از تولید محتوا شرکت خود را از سقوط نجات دهد. آمار بازدیدکنندگان وبلاگ روز به روز بالا رفت. خوانندگان وبلاگ به مشتریان شرکت ریور تبدیل شدند. بعد از چندسال سایت آنها به پربازدیدترین سایت جهانی در زمینه ساخت استخر و جکوزی شد. همین امر باعث شد تا شرکت ورشکسته آنها به بزرگترین شرکت در زمینه استخرهای فایبرگلاس تبدیل شود.

در نهایت، مارکوس با داشتن ۳۳درصد از سهام شرکت، کار خود را رها کرد و معلم بازاریابی آنلاین شد.

در مصاحبه اختصاصی نیویورک تایمز با مارکوس شریدان، سوالات زیادی از مارکوس در مورد این معجزه پرسیده شد. اما ما در اینجا پاسخ جالب به دو سوال از این مصاحبه را برایتان آورده ایم.

مارکوس: سوالی بود که همیشه مشتریان از من می پرسیدند. “هزینه یک استخر فایبرگلاس چقدر است؟”

 ما نصابان  استخر همانند فروشندگان کالا دوست نداریم در مورد قیمت یک استخر حرفی بزنیم. چون کلی امکانات جانبی وجود دارد که می خواهیم آن ها را نیز به مشتری بفروشیم. شرکت های استخر در وب سایت های خود از این موضوع فرار می کردند و در مورد هزینه ها حرفی نمی زدند. اما من گفتم، مهم نیست که سوال چه باشد، جوابش را می دهم. در واقع گوگل به اینکه ما جواب سوال کاربر را داده ایم یا خیر، ا همیت نمی دهد. فقط به دنبال شرکت هایی است که حاضرند درمورد این سوال صحبت کنند. بنابراین من در یک مقاله گفتم که قیمت آن به خیلی مسائل مختلفی بستگی دارد. اما قیمت نهایی را بین ۲۰  هزار دلار تا ۲۰۰ هزار دلار اعلام کردم که اکثر مشتریان ما در نهایت هزینه ای بین ۴۰ تا ۸۰ هزار دلار برای ساخت استخر خرج می کردند.

نکته جالب: ظرف ۲۴ ساعت بعد از نوشتن این مقاله، هر عبارتی در مورد قیمت استخر فایبرگلاس جستجو می شد، مقاله مارکوس در رتبه اول نتایج جستجو قرار داشت.

جالب ترین سوالی که از مارکوس پرسیدند

مارکوس: این مورد در بیشتر کسب و کارها اتفاق می افتد که مشتری در فرآیند فروش به سراغ شما می آید و می گوید: “چندتا از شرکت های خوبی که در این زمینه فعالیت می کنند را معرفی کنید!” در بیشتر مواقع مردم می خواهند شما را تست کنند. در واقع خودشان می دانند رقبالی ما چه کسانی هستند یا تنها با یک جستجو می توانند آنها را پیدا کنند. اما اکثر کسب و کارها از جواب این سوال طفره می روند و می گویند: ما واقعاً رقابتی نداریم!

تصمیم گرفتم یک مقاله در وبلاگ سایتمان بنویسم و لیستی از بهترین سازندگان استخر را معرفی کنم. اما شاید برایتان جالب باشد شرکت خودمان در این لیست نبود. چون اگر اسم شرکت ما در بالای لیست بود، تمام اعتباراتمان را از دست می دادیم. اولین شرکت این لیست، یکی از رقبای اصلی ما به نام شرکت استخرسازی پلامور بود. اگر جستجو می کردید “بررسی شرکت استخر پلامور”، انتظار می داشتید سایت خود شرکت بالا بیاید. خیر! سایت من اولین رتبه را داشت. هر موقع می خواستید یک شرکت استخرسازی رقیب را بررسی کنید، سایت ما نمایش داده می شد.

سخن جالب: اگر واقعا بخواهید قدرت بازاریابی درونگرا را بفهمید، تمام آن در جمله مارکوس شریدان خلاصه می شود: “من می خواهم بحث در خانه من باشد!“

سه درس بزرگی که می شود در تولید و بازاریابی محتوا از مارکوس شریدان یاد گرفت:

۱- محتوا قدرتمند است و آن را دست کم نگیرید.

۲-محتوای سایت و وبلاگ ابزاری برای تعریف از خود نیست.

۳- فروشنده ها می توانند بهترین نویسندگان شما هستند.

و جمله ی آخر از مارکوس که به نظرم باید با طلا نوشت:

“بهترین ابزار فروش در کل جهان، محتوای عالی است.”

تولید و بازایابی محتوا در تاثیر محتوا بر سئو

محتوا، سلطان سئو

اگر گوگل خان! بعنوان بزرگ دنیای وب ناراحت نمی شود، ما در اینجا خطبه عقد محتوا و سئو را بخوانیم. البته به دلیل شیوع ویروس کرونا هزینه عروسی نداریم و صرفا یک جشن عقد ساده، آن هم بصورت مجازی است. :)))

هدف از این طنز کوتاه چه بود؟ هر چند دو چیز متفاوت هستند اما “پیوند محتوا و سئو” با رعایت اصول سئو و نگارش محتوا می تواند سایت شما را در بالاترین رتبه موتور جستجو برساند. هرچقدر به این زوج دوست داستنی و ارزشمند بها بدهید و به آنها برسید، سایت شما میتواند در همان رتبه ای که بدست آورده، کنگر بخورد و لنگر بیندازد.

این در حالی است که محتوا و سئو هر کدام در بهترین حالت خود باشند. زیرا ممکن است در بدترین حالت، آقای محتوا و خانم سئو با هم تفاهم نداشته باشند و این اتفاق موجب عصبانی شدن گوگل و مجازات هایی است که برای سایت شما می گیرد.

محتوا، سلطان سئو در تاثیر محتوا بر سئو

موتور جستجوی گوگل تنها از طریق محتوای نوشته شده در وب سایت شما بررسی می کند آیا کسب و کار شما همان چیزی است که مشتری به دنبال آن می باشد؟ در واقع گوگل هیچ راهی برای دانستن اینکه هدف یک وب سایت چیست، ندارد. مگر اینکه کلمات کلیدی در محتوای سایت شما نوشته شوند.

از دیدگاه سئو، محتوای با کیفیت و جذاب شماست که سایت شما را از رقبا متمایز می کند. زیرا به گوگل می فهماند که کاربر محتوایی که شما نوشته  اید را در جای دیگر یافت نمی کند.

نکته: چیزی به نام سئو، بدون محتوای با کیفیت وجود ندارد.

۵ دلیل مهم از تاثیر محتوا بر سئو

دلیل اول | نیاز به محتوا برای کلمات کلیدی

فقط از طریق محتوای تولید شده می توان کلمات کلیدی را در متن خود استفاده کنید. اگر محتوایی وجود نداشته باشد، رتبه بندی گوگل برای کلمات کلیدی جستجو شده بسیار دشوار و حتی غیرممکن خواهد شد.

دلیل دوم | گرفتن اعتبار از موتور جستجو و امتیازدهی

برای وب سایت یک تجارت کوچک یا متوسط، تنها راهی که می توان از گوگل اعتبار گرفت، نوشتن محتوای با کیفیت است. وب سایت هایی که رتبه خوبی دارند اما محتوای بی کیفیت ارائه می دهند در حقیقت از طریق تبلیغات و هزینه به این اعتبار رسیده اند.

وقتی محتوای شما با کیفیت و عالی باشد، افراد از طریق محتوای شما به چیزی که دنبال آن هستند می رسند. در این صورت تمایل دارند آن را از طریق رسانه ها و شبکه های اجتماعی با دیگران به اشتراک بگذارند. در این صورت گوگل این اقدامات بعنوان اعتبار محتوای شما تلقی می کند و در رتبه بندی نتایج جستجوی خود استفاده می کند.

دلیل سوم | گرفتن بک لینک های با کیفیت

بک لینک ها نیز نوعی تأیید اعتبار سایت شما به حساب می آیند. جدا از اینکه شما می توانید برای سایت خود بک لینک خریداری کنید، در اغلب موارد سایت های دیگر به دلیل انتشار محتوای مفید و با کیفیت، جهت قدردانی و تشکر به شما لینک می دهند. این از نظر گوگل اعتبار سایت شما به حساب می آید و الگوریتم های گوگل از این اعتباری که گرفته اید برای رتبه بندی صفحات و نوشته های شما استفاده می کند.

دلیل چهارم | رتبه بندی صفحه اصلی و لینک های داخلی سایت

در واقع اگر سایت شما محتوا نداشته باشد، گوگل قرار است به  چه دلیل به شما رتبه بدهد؟ همانطور که گوگل در موتور جستجوی تصاویر و ویدئو خود (Google Images و Google Videos) به تصاویر و ویدئو های شما رتبه می دهد، در جستجوی عادی خود به محتوای نوشته شده شما رتبه خواهد داد. این امر باعث می شود که گوگل بداند محتوای شما را در چه کلمات کلیدی و عباراتی رتبه بدهد.

۷ تکنیک طلایی برای سئو ویدیو
وبلاگ

۷ تکنیک طلایی برای سئو ویدیو

سئو ویدیو

دلیل پنجم | کمک به عملکرد موتور جستجوی گوگل

گوگل در حقیقت موتوری را پیاده سازی کرده تا محتواهای شما نیاز کاربر را برطرف کنند. در واقع کاربر با استفاده از موتور جستجوی گوگل باید بتواند دقیقاً همان چیزی که به دنبال آن است را پیدا کند. اگر  بتواند اطلاعات موردنیاز خود را در محتوای شما پیدا کند، رتبه شما بهبود پیدا می کند و اگر نتواند پاسخ خود را در محتوای شما بیابد، رتبه شما کم می شود.

وقتی صحبت از کسب رتبه و موفقیت در سئو می شود، عبارت “محتوا، سلطان است” را بارها می شنوید. به همین دلیل در جدول تناوبی عوامل موفقیت سئو، عناصر با دسته محتوا آغاز می شود. درحالیکه اولین عنصر آن کیفیت محتواست.

جدول تناوبی عوامل سئو

جدول تناوبی عوامل موفقیت سئو

در جدول تناوبی عوامل موفقیت سئو، عناصر مربوط به محتوا به این صورت امتیاز دهی و اولیت بندی شده اند.

 

Cq: کیفیت محتوا (+۳)

 

Cr: تحقیق درمورد محتوا / کلمات کلیدی (+۳)

 

Cw: کلمات محتوایی/ استفاده از کلمات کلیدی (+۲)

 

Cf: طراوت مطالب (۲+)

 

Cv: جستجوی عمودی (+۲)

 

Ca: پاسخ های مستقیم (۲+)

 

Ht: برچسب عنوان HTML (+3)

 

Hd: برچسب توضیحات متا (+۲)

 

Hs: داده های ساخت یافته (۲+)

 

Hh: برچسب های هدر (۱+)

 

Te: Engagement (+2)

 

Vt: محتوای “نازک” یا “کم عمق” (-۲)

 

در مقابل: پر کردن کلمات کلیدی (-۲)

 

Cq: Content quality (+3)

 

Cr: Content research/keyword research (+3)

 

Cw: Content words / use of keywords (+2)

 

Cf: Content freshness (+2)

 

Cv: Vertical search (+2)

 

Ca: Direct answers (+2)

 

Ht: HTML title tag (+3)

 

Hd: The meta description tag (+2)

 

Hs: Structured data (+2)

 

Hh: Header tags (+1)

 

Te: Engagement (+2)

 

Vt: ‘Thin’ or ‘shallow’ content (-2)

 

تاثیر محتوا بر سئو

آمار سایت Moz در مورد سئوی خارجی (Off-Page) نشان می دهد که کلمات کلیدی در سطح صفحه و ویژگی های محتوا ۱۴.۴۴ درصد از امتیاز رتبه بندی را تشکیل می دهند. این در صورتی است که کارشناسان سئو در بررسی عوامل رتبه بندی از نظر الگوریتم های گوگل امتیاز ۷.۹۷ از ۱۰ را به کلمات کلیدی و ویژگی های محتوا در سطح صفحه اختصاص داده اند.

برای ایجاد محتوایی با کیفیت، گوگل چندین سوال برای ارزیابی محتوای سایت ما طرح کرده است:

آیا توسط یک متخصص یا علاقه مند نوشته شده که موضوع را به خوبی می داند یا از عمق مطلب اطلاعی ندارد؟

آیا مرتبط با علاقه واقعی خوانندگان و کاربران سایت است یا تلاش برای گرفتن رتبه در موتورهای جستجو؟

آیا مقاله نوشته شده، محتوا یا اطلاعات یا گزارشات اصلی را ارائه می دهد؟

آیا در این مقاله توضیحات کامل یا جامعی از موضوع ارائه شده است؟

آیا این مقاله شامل تجزیه و تحلیل یا اطلاعات جالبی است که بیش از حد بدیهی باشد؟

آیا مقالات کوتاه، بی اساس، یا بی فایده هستند؟

آیا صفحات با دقت و توجه کمتر به جزئیات تولید می شوند؟

Ctrl+C و Ctrl+V محتواها

محتوای تکراری می تواند یا مشابه یا دقیق همان محتوایی باشد که در سایر سایت ها وجود دارد. حتی اگر کمی در محتوای مشابه یا کپی شده بازنویسی و تغییر داده شود.

در واقع گوگل مجازات نمی کند فقط نمی خواهد به صفحات با محتوای تکراری رتبه بدهد. همین هم کم از مجازات نیست! برای گوگل محتوای منحصربه فرد (یا یونیک) ارزش دارد و فقط این نوع محتواها را در نتایج جستجو رتبه بندی می کند. پیشنهاد ما برای اینکه بفهمید چه محتواهایی از سایت شما کپی یا تکراری است، مراجعه به سایت copyscape.com است.

 

درکل سه مسئله اصلی برای سایت هایی با محتوای کپی وجود دارد:

از دست دادن ترافیک سایت

 این مورد بسیار واضح است. گوگل نمی خواهد صفحاتی از جمله صفحات داخلی سایت خودتان که دارای محتوای تکراری و کپس است را در فهرست نتایج جستجو بیاورد. فرض کنید چند صفحه در سایت خود دارید که دارای محتوای مشابه هستند. در این صورت گوگل چگونه مطمئن شود که کدامیک صفحه اصلی شماست، نمی داند کدام را حذف کند و کدام را نمایش دهد. بنابراین همه صفحات با محتوای تکراری برای گرفتن رتبه تلاش می کنند و این امر باعث کاهش ترافیک سایتتان می شود.

ایندکس نشدن صفحات

این مورد بیشتر برای سایت هایی اتفاق می افتد که صفحات زیادی دارند. گاهی اوقات گوگل حتی به صفحه با محتوای تکراری رتبه نمی دهد. در واقع از ایندکس شدن آن جلوگیری می کند. بنابراین اگه صفحه ای از سایت شما در نتایج جستجو نیامده، دلیل این است که بودجه ایندکس (یا قشنگ تر بگیم، کوپن) شما به خاطر محتوای تکراری هدر رفته است.

افت رتبه یا پنالتی

اگر چند صفحه تکراری در سایت خود دارید، نگران پنالتی شدن یا مجازات محتوای تکراری نباشید. این مجازات نادر فقط در مواقعی رخ می دهد که سایت شما به طور هدفمند محتوای سایت های دیگر را کپی یا بازنشر می کند.

محتواها رو دور نندازیم، انقدرها هم به درد نخور نیستند!

ارزش محتوا در تاثیر محتوا بر سئو

تمامی متخصص سئو سایت می گویند یک استراتژی مناسب و به صرفه برای افزایش رتبه در گوگل وجود دارد. بدون اینکه کار اضافه ای کنید می توانید رتبه خود را در نتایج جستجو بهبود ببخشید. می توانید به تولید محتوای بیشتر ادامه دهید. اما این پیچیده و زمان بر است. در عوض می توانید محتواهای قدیمی خود را بروز کنید. کار کمتری انجام می شود ولی در عین حال سریعتر نتیجه می گیرد. به روز رسانی محتوا مزایای مختلفی را به همراه دارد. 

چند دلیل برای شما می آوریم تا باور کنید بروز رسانی محتوا در افزایش بازدید موتور جستجو تاثیر دارد.

۱- نرخ کلیک و ترافیک سایت خود را بهبود ببخشید. آیا ترجیح می دهید چیزی که در سال گذشته منتشر شده را بخوانید یا مقاله ای که در سال ۱۳۹۹ نوشته شده است؟ ما به احتمال زیاد روی مقالاتی که اخیراً منتشر شده کلیک خواهیم کرد. بنابراین میزان کلیک مقاله منتشر شده با بروز رسانی آن افزایش می یابد.

 

۲- اشتباهات دستوری و هجاهای زبان را اصلاح کنید. ما ممکن است در حال خواندن یک محتوای قدیمی باشیم که سال ها پیش آن را نوشته ایم. ولی اکنون متوجه اشتباهات املایی در آن شدیم. از آنها چشم پوشی نکنیم و اشتباهات را اصلاح کنیم.

 

۳- به گوگل نشان بدهیم که محتوای ما تازه است. اگر فقط به تولید محتوای جدید بپردازید، در واقع فرصت بزرگی را از دست خواهید داد. با دستان خود نوشته های قدیمی را در رتبه بندی گوگل خفه می کنید. در عوض می توانید آنها را احیا کنید. در حقیقت محتوای به روز شده راهی آسان برای افزایش دوبرابر بازدید سایت شماست.

 

۴- با حذف یا تغییر لینک های خراب و همچنین افزودن لینک های جدید، ارزش محتوای خود را نشان دهید. یکی از ناامید کننده ترین بخش های محتوای قدیمی یافتن پیوندهای خراب است. ممکن است منابعی که در مقاله خود به آنها لینک داده اید دیگر در دسترس نباشند یا URL آنها تغییر کرده باشد. این امر به رتبه شما در گوگل آسیب می رساند و شما را به سمت پایین صفحه نتایج جستجو پرت می کند. همچنین علاوه بر بهبود لینک های خراب، می توانید لینک های جدیدی به منابع بهتر اضافه کنید.

 

۵- کلمات کلیدی مناسب تری را برای بهبود محتوای خود انتخاب کنید. ممکن است هنگام انتشار نوشته قدیمی خود به اندازه کافی در مورد کلمه کلیدی تحقیق نکرده باشید یا به روش صحیح انجام نداده باشید. در هر صورت شاید متوجه شوید که محتوای قدیمی منتشر شده در کلمات کلیدی که انتظارش را نداشتید، بهتر عمل کند. بنابراین به کلمات کلیدی هدف اضافه یا آنها را بروز رسانی کنید.

محتواهای ویدئویی هم دل دارند…

محتوای ویدئویی در اصل تبدیل شدن محتوای اصلی به صورت مختصر و کوتاه است. شاید ندانید،یک عکس به اندازه هزار کلمه ارزش دارد و طبق این منطق می توان گفت؛ یک ویدئو یک دقیقه ای برابر ۱.۸ میلیون کلمه و حدود سه صفحه ی ۶۰۰ کلمه ای است.

ویدئوها مملو از اطلاعات هستند و محتوای متنی را به صورت داستان برای کاربر تعریف می کنند. داستان وار بودن محتوای ویدئویی نشان داده که ۸۰ درصد از کاربران، تبلیغ ویدئویی یک ماه گذشته را هنوز به یاد دارند. دلیل این است که ترکیب صدا و تصویر در برقراری ارتباط با کاربر نقش موثری دارد. برای همین است که ویدئوها بر تجربه کاربر متمرکز هستند.

گوگل نمی تواند بیکار بشیند. بروز شدن الگوریتم های گوگل موجب شده تا محتواهای ویدئویی در اولویت قرار بگیرند. وقتی محتوایی برای سایتتان تولید می کنید، در واقع می خواهید همه آنچه در مورد کلیدواژه تان هست را بیان کنید تا در آن صفحه مهم ظاهر شود. هدف ویدئو در واقع  فقط جلب نظر کاربر به سمت کسب و کار شما نیست، بلکه به سئو و رتبه بندی سایت شما نیز تاثیر زیادی دارد.

قراردادن ویدئو در محتوایتان می تواند به افزایش رتبه و ترافیک محتوایتان کمک کند. طی تحقیقات انجام شده، افزودن ویدئو باعث افزایش چند درصدی ترافیک از صفحه نتایج جستجو یا همان SERP می شود. از طرفی کاربران وب برای ویدئوها، دوبرابر بیشتر از یک صفحه متنی وقت می گذارند و راحت تر با آن ارتباط برقرار می کنند. این امر یعنی کاهش نرخ گزاف گویی و انتقال سریع مطلب به کاربر. همچنین می توان گفت درج ویدئوی با کیفیت، احتمال دریافت بک لینک و نرخ کلیک به محتوای را بیشتر می کند.

بنابراین به نظر می رسد رشد جذب ویدئوها قرار نیست به این زودی ها متوقف شود. طی پیش بینی کارشناسان سئو، محتوای ویدئویی می تواند بیش از ۸۰ درصد کل بازدیدکننده ها را مال خود کند.

سوالات متداول شما

موتورهای جستجو گوگل به دنبال این هستند که محتوایی را به کاربران نمایش دهند که برای آنها مفید باشد.بنابراین محتوای با کیفیت می تواند بر سئو سایت تاثیر به سزایی داشته باشد.

محتوایی که با رعایت اصول و تکنیک های سئو برای موتورهای جستجو قابل درک باشد. به گونه ای که در نوشتن محتوا به فاکتورهای رتبه بندی و الگوریتم های گوگل توجه ویژه شده باشد.

+ میتونی این مطلب رو با دوستات هم به اشتراک بذاری...

محتوای این بلاگ تایید شده است. تشکر از تیم تحریریه نبض مارکتینگ

محمد امیری - کارشناس ارشد سئو نبض مارکتینگ

+ ممکنه به این مطالب هم علاقه‌مند شی...

+ میتونی دیدگاهت رو با بقیه به اشتراک بذاری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دربـاره ما

فعالیت این آژانس از سال ۱۳۹۴ شروع شده و تا به امروز نتایج گویای فعالیت درخشان ما و همکاران عزیزمون بوده.

نبض مارکتینگ

دسته‌بندی مقالات

دوست داری سایتت تو صفحه اول نتایج گوگل دیده بشه؟!
دوست داری سایتت تو نتـایج اول گوگـل دیده بشه؟!

مشاوره رایگان + جزئیات قیمت

اطلاعات تماست رو وارد کن

در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهیم گرفت           

مشاوره رایگان + جزئیات قیمت

اطلاعات تماست رو وارد کن

در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهیم گرفت    

مشاوره رایگان + جزئیات قیمت

اطلاعات تماست رو وارد کن

در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهیم گرفت     

مشاوره رایگان + جزئیات قیمت

اطلاعات تماست رو وارد کن

در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهیم گرفت 

جزئیات پکیج پیشرو

جزئیات پکیج راهبردی

جزئیات پکیج هوشمند

جزئیات پکیج اقتصادی

جزئیات پکیج راهبردی

جزئیات پکیج پیشرو

جزئیات پکیج هوشمند

جزئیات پکیج اقتصادی

جزئیات پکیج پیشرو

جزئیات پکیج راهبردی

جزئیات پکیج هوشمند

جزئیات پکیج اقتصادی