call nabz

۰۲۱۸۸۹۴۸۹۱۷

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
دو وبسایت در حال تبادل بک لینک دو مرد با لباس طوسی و قرمز در حال دست دادن به یکدیگر

تبادل بک لینک چیست و چه تاثیری بر وبسایت ما دارد؟

 • افزایش ترافیک، بهبود رتبه و بیشتر دیده شدن محتوای وبسایت از دغدغه‌های اصلی مدیران و صاحبان کسب‌وکارها است. گرفتن بک لینک‌های موثر و قدرتمند استراتژی خوبی برای رفع این دغدغه است. اثرات بک لینک بر روی سئو سایت بر هیچ‌کس پوشیده نیست. یکی از راه‌های دریافت آن تبادل بک لینک است.
  تبادل بک لینک از قدیم مورد استفاده قرار داشته و یکی از آسان‌ترین روش‌هایی بود که برای بهبود رتبه توسط سئوکاران استفاده می‌شد. البته این روش هنوز هم طرفداران خود را دارد. مخصوصا اگر بتوانید بک لینک‌های فالو جذب کنید تا نزد موتورهای جستجو، قدرت و اعتبار بیشتری به دست آورید.

  در این مقاله قصد داریم تا در مورد تبادل بک لینک، مزایا و معایب آن و هر نکته‌ای که برای مبادلۀ بک لینک به آن نیاز دارید صحبت کنیم؛ پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

  آنچه در این مقاله می‌خوانید...

  تبادل بک لینک چیست؟

  تبادل بک لینک، توافق میان دو یا چند وبسایت برای لینک دادن به یکدیگر است که به آن مبادلۀ لینک هم می‌گویند. بک لینکی که از این طریق دریافت می‌شود، اصطلاحا بک لینک تبادلی نامیده می‌شود.
  تبادل بک لینک یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای دریافت بک لینک است و از این طریق می‌توانید به سرعت تعداد زیادی بک لینک در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای وبسایت خود ایجاد کنید.

  تبادل بک لینک انواع مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

  انواع تبادل بک لینک تبادل دستی تبادل اتوماتیک تبادل رایگان تبادل غیر رایگان تبادل دوطرفه تبادل سه طرفه

  انواع بک لینک تبادلی

  انواع مختلفی از تبادل بک لینک وجود دارد که طرفین توافق، شرایط را تعیین می‌کنند و براساس همین توافق، مبادله صورت می‌گیرد. تبادل بک لینک دستی، اتوماتیک، رایگان، غیر رایگان، دو طرفه و سه طرفه انواع مختلف این کار هستند که هریک از آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

  بک لینک تبادلی دستی

  در این حالت مدیران وبسایت باهم به توافق می‌رسند که تبادل لینک داشته باشند و لینک‌های یکدیگر را در سایت خود قرار دهند.

  بک لینک تبادلی اتوماتیک

  در این روش، مدیران وبسایت دخالتی در ایجاد لینک ندارند و تبادل از طریق اسکریپت لینک که از قبل نوشته شده است انجام می‌گیرد. در تبادل بک لینک اتوماتیک اگر یکی از طرفین لینک را از وبسایت خود حذف کند، لینک طرف مقابل نیز از وبسایت حذف خواهد شد.
  البته سایت‌هایی هم وجود دارند که با ثبت‌نام در آن‌ها می‌توانید تقاضای دریافت بک لینک کنید یا به دیگران لینک بدهید.

  بک لینک تبادلی رایگان

  همان‌طور که از اسم آن پیدا است، در این روش پولی رد و بدل نمی‌شود و طرفین توافق به صورت رایگان اقدام به مبادلۀ لینک می‌کنند.

  بک لینک تبادلی غیر رایگان

  این کار به معنای خرید بک لینک است و به آن رپورتاژ آگهی نیز می‌گویند. رپورتاژ آگهی یک متن تبلیغاتی است که در سایت‌های خبری که اعتبار و قدرت زیادی دارند منتشر می‌شود.
  برای اینکه اطلاعات بیشتری در مورد رپورتاژ کسب کنید می‌توانید به مقالۀ رپورتاژ آگهی مراجعه کنید.

  بک لینک تبادلی دوطرفه

  در این روش، تبادل لینک بین دو وبسایت انجام می‌شود. فرض کنید شما و نبض مارکتینگ می‌خواهید تبادل بک لینک انجام دهید. ما لینک سایت شما را در وبسایت نبض مارکتینگ قرار می‌دهیم و متقابلا شما نیز لینک وبسایت نبض مارکتینگ را در وبسایت خودتان قرار می‌دهید. به همین سادگی!

  بک لینک تبادلی سه‌طرفه

  این روش بهترین نوع تبادل بک لینک است. فرض کنید سه وبسایت A و B و C می‌خواهند تبادل بک لینک انجام دهند. وبسایت A لینک وبسایت B، وبسایت B لینک وبسایت C و وبسایت C، لینک وبسایت A را در سایت خود قرار می‌دهد. در این روش هیچ حلقه‌ای از بک لینک به وجود نمی‌آید؛ در نتیجه گوگل نیز به این کار مشکوک نخواهد شد و احتمال جریمه شدن هر سه سایت بسیار پایین خواهد آمد.

  احتمالا می‌پرسید که چگونه می‌توانید وبسایت‌های مناسب را برای تبادل بک لینک پیدا کنید؛ در ادامه به شما خواهیم گفت.

  راه‌های دریافت بک لینک تبادلی

  همان‌طور که گفتیم، در تبادل بک لینک اتوماتیک مدیران وبسایت در یک سایت مرجع ثبت‌نام می‌کنند و برای تبادل بک لینک اعلام آمادگی می‌کنند. شما با ایجاد یک حساب کاربری، یک کد HTML دریافت می‌کنید و به همین سادگی به تعداد زیادی لینک دسترسی خواهید داشت. نمونه‌های خارجی آن Statlink و LinkTak هستند که با ایجاد حساب کاربری می‌توانید از اعضای دیگر بک لینک بگیرید یا به آن‌ها از وبسایت خود لینک بدهید.
  در نمونه‌های ایرانی این سایت‌ها ممکن است با اسامی مختلفی روبرو شوید. مثلا وبسایتی را در نظر بگیرید که در یک حوزۀ کاری جزء برترین‌ها است که سایر کسب‌وکارهای آن حوزه را به عنوان «همکار» به مشتریان معرفی می‌کند. با جستجو در حوزه‌های کاری خودتان می‌توانید از این قبیل نمونه‌ها پیدا کنید که افراد دیگر را تحت عنوان همکار، شریک و… به دیگران معرفی می‌کنند.

  حالا وقت آن است که در مورد مزایا و معایب این روش ساخت بک لینک صحبت کنیم.

  مزایای تبادل بک لینک افزایش اعتبار سایت افزایش سرعت ایندکس افزایش ترافیک ورودی گسترش روابط حرفه ای هزینه پایین

  مزایای تبادل بک لینک

  اگر بتوانید در میان وبسایت‌های محبوب و معتبر شریکی برای تبادل لینک پیدا کنید، بک لینک تبادلی ایدۀ بسیار خوبی برای رشد وبسایت شما است و از مزایای آن بهره‌مند خواهید شد.

  افزایش اعتبار وبسایت

  با دریافت بک لینک، موتورهای جستجو محتوای وبسایت شما را برای کاربران مفید در نظر می‌گیرند و اعتبار بیشتری به سایت شما خواهند داد. اعتبار بیشتر برای شما PA و DA بالاتر به همراه دارد.

  افزایش سرعت ایندکس سایت

  کراولرهای گوگل به هنگام خزیدن در صفحات یک سایت، لینک‌ها را نیز بررسی می‌کنند. مشاهدۀ لینک یک وبسایت در سایت‌های دیگر، اعتماد خزنده‌ها را جلب می‌کند و در نتیجه باعث می‌شود تا صفحات وبسایت شما سریع‌تر ایندکس شوند.

  افزایش ترافیک ورودی

  بسیاری از کاربران از طریق وبسایت‌های همکار با شما آشنا شده و وارد وبسایت شما می‌شوند. به این ترتیب ترافیک ورودی به وبسایت شما افزایش پیدا می‌کند و در میان کاربران بیشتر شناخته خواهید شد.

  گسترش روابط حرفه‌ای

  وقتی با مدیران دیگر وبسایت‌ها برای مبادلۀ لینک ارتباط برقرار می‌کنید با افرادی آشنا می‌شوید که به لحاظ حرفه‌ای همکار شما محسوب می‌شوند. از این طریق می‌توانید روابط کاری و حرفه‌ای خود را گسترش دهید.

  هزینۀ پایین

  تبادل لینک معمولا رایگان است یا اگر هزینه‌ای داشته باشد در مقابل دیگر روش‌ها هزینۀ بسیار پایینی خواهد داشت.

  اما در کنار این مزایا، تبادل بک لینک معایبی هم به همراه دارد.

  معایب تبادل بک لینک کاهش اعتماد موتورهای جستجو فرصت دادن به رقبا پایین رفتن در serp جریمه های گوگل

  معایب تبادل بک لینک

  قوانین گوگل نسبت به گذشته تغییرات زیادی داشته است و اگر بخواهید گوگل و قوانین آن را دور بزنید مشمول جریمه‌های آن خواهید شد. معایب تبادل بک لینک عبارتند از:

  کاهش اعتماد موتورهای جستجو

  ایجاد لینک‌های غیر اصولی و نامرتبط به محتوای وبسایتتان، اعتماد موتورهای جستجو را نسبت به شما از بین خواهد برد.

  فرصت دادن به رقبا

  اگر برای تبادل لینک به رقبایتان مراجعه کنید، تنها دستاورد شما مشاهدۀ پیشرفت آن‌ها است!

  پایین رفتن در SERP

  تبادل لینک با سایت‌هایی که ارتباط موضوعی با وبسایت شما ندارند نه تنها رتبۀ شما را بهبود نخواهد داد بلکه باعث پایین رفتن سایت شما در SERP هم می‌شود.

  جریمه‌های گوگل

  تبادل لینک باید در چهارچوب قوانین گوگل انجام شود و اگر این قوانین را رعایت نکنید با جریمه‌های گوگل مواجه خواهید شد.

  نکات مهم بک لینک تبادلی

  برای مبادلۀ بک لینک باید به نکاتی توجه کنید تا تاثیرات مطلوب آن را در وبسایت خود ببینید:

  1. با سایت‌هایی که محتوای مرتبط با شما دارند تبادل بک لینک کنید.
  2. وبسایت‌هایی را پیدا کنید که DA و PA خوبی داشته باشند.
  3. با رقبای مستقیم کسب‌وکارتان تبادل بک لینک نکنید.
  4. به قوانین گوگل در مورد گرفتن و تبادل بک لینک توجه کنید.
  5. محتوای غنی و مفید تولید کنید تا بتوانید نظر سایت‌های دیگر را برای تبادل بک لینک جلب کنید.
  6. اگر وبسایت خود را تازه راه‌اندازی کرده‌اید به این نکته توجه کنید که تعداد زیاد بک لینک در ابتدای کار باعث می‌شود تا فعالیت شما در نظر گوگل مشکوک باشد.

  نوشته شده در تیم تحریریۀ نبض مارکتینگ

  آنچه در این مقاله گفتیم…

  در این مقاله در مورد تبادل بک لینک صحبت کردیم. تبادل بک لینک به توافق مدیران وبسایت برای رد و بدل کردن لینک گفته می‌شود. انواع مختلف آن رایگان، غیر رایگان، دستی، اتوماتیک، دوطرفه و سه‌طرفه است. مانند تمامی روش‌های دیگر، تبادل بک لینک نیز مزایا و معایبی دارد که هرکدام را جداگانه برای شما توضیح دادیم. همچنین به نکاتی که باید برای تبادل بک لینک استفاده کنید نیز اشاره کردیم.

  شاید برای شما هم سوال باشد…

  1. آیا تبادل بک لینک بر سئو تاثیر می‌گذارد؟
   بله؛ اگر قواعد و اصول تبادل بک لینک را رعایت کنید این کار می‌تواند به رشد وبسایت و کسب رتبۀ بهتر کمک کند.
  2. بهترین روش تبادل بک لینک چیست؟
   بهترین روشی که باعث می‌شود از جریمه‌های گوگل در امان بمانید تبادل لینک سه طرفه است.
  3. آیا تبادل بک لینک استراتژی خوبی برای سایت‌های نوپا است؟
   تبادل بک لینک روش خوبی برای کسب بک لینک است، اما اگر در ابتدای کار تعداد زیادی بک لینک برای وبسایتتان ایجاد کنید باعث می‌شود که فعالیت شما از نظر گوگل مشکوک باشد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ممکن است به موضوعات زیر هم علاقه‌مند باشید

  popup

  هـدیه ویـژه به مـدت محـدود

  مشـاوره اختصاصـی سئـو "رایـگان"