Nabze Marketing

سئوکار کیست؟ کارشناس سئو چه وظایفی دارد؟

SEO Expert | هر آنچه در مورد متخصص سئو باید بدانید!

میخواهید در مورد متخصص سئو و وظایف سئو کار یا Seo Expert اطلاع کسب کنید؟ سئو کار اساساً چه کاری انجام میدهد؟ چطور میتوان سئوکار خوب را از بی تجربه شناخت؟ چطور میتوان سئو کار یا کارشناس سئو شد؟ پاسخ تمامی این سوالات را امروز خواهید فهمید. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

متخصص سئو کیست؟ اصطلاحی رایج برای کارشناس سئو

اصطلاح سئوکار تقریبا از 7 سال پیش به غلط رایج شده است. خیلی ها برای سادگی انتقال مفهوم از این واژه استفاده می کنند. سئو خود مجموعه ای از دانش ها و مهارت ها به همراه تجربیاتی است. این باعث می شود، سایت شما برای مخاطب و موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ بهینه باشد. این باعث می شود رتبه بهتری نسبت به رقبا داشته باشد. در نتیجه به شخصی که بر این دانش ها مسلط است، همچنین میتواند در این مسیر همراه شما باشد، متخصص سئو یا همان سئوکار می گویند. عموماً خود سئوکارها ترجیح داده که به آن ها کارشناس یا مشاور سئو گفته شود. چرا که مشاوره سئو نیز یکی از خدمات این افراد است.

مشاور سئو

چرا به یک مشاور نیاز داریم؟ اهمیت همراهی متخصص سئو

دانش سئو شامل بخش های مختلفی است. هر کدام به بهینه سازی بخشی از فعالیت شما در فضای مجازی منجر میشود. تسلط به این موارد نیازمند صرف زمان بسیار و کسب تجربه است. اگر شما صاحب مدیریت هوشمند هستید و اینکه میدانید، خودتان زمان یادگیری این مسائل را نخواهید داشت. اما اگر به دنبال یادگیری سئو هستید، در پایان این مقاله در این مورد بیشتر صحبت خواهیم کرد. به طور کلی میتوان سئو را به سه دسته تقسیم کرد:

1. سئو تکنیکال

این مرحله به بهینه سازی ساختار و چهارچوب سایت شما میپردازد. برای مثال، سایت با سرعت بالاتری به مخاطب نشان داده شود، قالب مناسب سایت، بهینه سازی کدنویسی سایت شما، اصلاح ارورهای احتمالی و خطاهای پیش آمده، اصلاح آدرس صفحات، انتخاب هاست مناسب از جمله بخش های مربوط به سئو تکنیکال است.

سئو تکنیکال | بهینه سازی بنیادی سایت

3. سئو برون صفحه (OffPage)

فرض کنید شما یک خواننده بزرگ هستید. برای اجرای خود در برج میلاد یک شب را رزرو میکنید، ولی هیچ کس را دعوت و اطلاع رسانی نیز نمیکنید. آیا انتظار تماشاچی زیاد هم خواهید داشت؟ قطعا خیر! شما برای سایتتان نیز هر چند محتوای عالی و یونیک تولید کرده باشید. همچنین در مبحث تکنیکال نیز بهینه کرده باشید، تا مخاطب شما را نبیند، به سایت و محتوای شما هم دسترسی نخواهد داشت. سئو برون صفحه این بخش بهینه سازی را بر عهده دارد. افزایش اعتبار دامنه و سایت بار دریافت بک لینک سالم و اصولی، مشاوره رپورتاژ آگهی، فعالیت در شبکه های اجتماعی از مسائل مربوط به این بخش است.

2. سئو درون صفحه (OnPage)

بیل گیتس، رئیس سابق هیئت مدیره مایکروسافت، جمله ای طلایی دارد:

محتوا پادشاه ست!

برای داشتن مخاطب و افزایش اعتبار، شما همواره باید حرفی برای گفتن داشته باشید. اما احتمالا شما هم به اساتیدی برخورده اید، که علیرغم اطلاعات بسیار توانایی انتقال آن را ندارند. سئو درون صفحه به بهینه سازی بخش هایی از سایت شما میپردازد که مخاطب را جذب کنید. آن را با سایت خود وارد تعامل کنید. رضایت او را کسب کرده و در کنار تمام این ها اعتبار دریافت شده در تمام سایت خود را به جریان بیندازید؛ تولید محتوا بر اساس اصول سئو، طراحی رابط کاربری (UI) و گسترش و بهبود تجربه کاربری (UX)، لینک سازی داخلی، تدوین استراتژی تولید محتوا و لینک سازی از جمله مسائل مربوط به سئو آن-پیج است.

سئو آف-پیج | لینک سازی خارجی

می تونید با گذاشتن شماره تون، منتظر تماس کارشناسان ما برای مشاوره رایگان باشید.

ما منتظر پیام شما هستیم.

هر آنچه در مورد متخصص سئو باید بدانید، کارشناسان ما به شما می گویند. 

مشاوره رایگان سئو

وظایف و مسئولیت های متخصص سئو (Seo Expert)

یک کارشناس سئو باید دانش کاربردی در زمینه فاکتور های رتبه دهی موتورهای جستجو داشته باشد. بهینه سازی در حوزه های تکنیکال، آن-پیج و آف-پیج و خطا های رایج این مسیر را بشناسد. راه های رفع آن را بلد باشد. به طور کلی یک متخصص سئو چنین بخش هایی را بر عهده دارد:

شرح وظایف یک مشاور سئو

وظایف یک سئو کار را نمی توان به طور دقیق از پیش مشخص کرد. زیرا که موقعیت آن سایت آن را مشخص می کند. هر آنچه در مورد متخصص سئو باید بدانید محدوده فعالیت یک متخصص را مهارت خود آن شخص، مشخص میکند. ولی به طور کلی وظیفه یک متخصص، ارائه راهکار برای مواقع چالشی است. البته ضرورتی برای انجام تمام کارها از جمله کدنویسی و مانند آن نیست. ولی به طور مثال، مانند یک معمار باید بداند در کجای یک چه میزان نور لازم است، هر چند از مهندسی برق سررشته نداشته باشد.

تولید محتوا یا نظارت بر محتوا مطابق بر اصول

با آنکه به طور عمده، کارشناس سئو مسئولیت تولید محتوا ندارد، اما یک متخصص سئو باید بر محتوای تولید شده تیم شما نظارت کند. تا بهترین محتوا مطابق بر اصول سئو، به مخاطب نمایش داده شده و به موتورهای جستجو معرفی شود.

کنترل و بررسی نتایج سایت

کنترل سئو سایت در موتور های جستجو یکی از دغدغه های مهم صاحبان سایت است. این کار برای پیگیری بهینه سازی سایت است. سئوکار باید بتواند بنا به توافق طی بازه های زمانی مختلف، گزارشاتی مبنی بر رتبه گیری کلیدواژه ها سایت ارائه دهد.

لینک سازی داخلی و خارجی

ایجاد ارتباط میان صفحات سایت و دریافت اعتبار برای سایت شما، به واسطه استفاده از تکنیک های مجاز، یکی دیگر از مسئولیت های سئوکار حرفه ای است. تا باعث افزایش ترافیک سایت شما شده و به تبع، سود و درآمدزایی شما شود.

مهارت های سئوکار

5 مهارت اصلی یک مشاور متخصص

هر آنچه در مورد متخصص سئو یا Seo Expert باید بدانید متخصصان ما به شما می گویند. اگر به دنبال یادگیری سئو هستید، یا اینکه برنامه ی استخدام Seo Expert را در سر دارید، در حوزه سئو توانایی ها و هر آنچه باید بدانید، مهارت های یک متخصص شامل چه مواردی میشود، و از آن مهارت ها در کجا باید بهره برد. ما باید از این مراحل مطلع باشیم.

آشنایی با نکات تولید محتوا

گرچه یک کارشناس سئو، متخصص تولید محتوا نیست. ولی دانستن نکات لازم در تولید محتوا برای آنکه مخاطب را جذب کند. باید بداند عناوین چطور انتخاب می شود. به چه مسیری کاربر هدایت شود. این موارد از مهارت هایی اند، که یک سئوکار حرفه ای باید بر آن تسلط داشته باشد.

یادگیری پیوسته

اگر شما هم به دنبال یادگیری سئو هستید. باید بدانید که یادگیری تان هیچگاه متوقف نمی شود! الگوریتم های رتبه دهی گوگل پیوسته در حال تغییر هستند. این تکنولوژی نیز هر روز در حال گسترش و پیشرفت است. تنها راهی که بتوانید در این عرصه باقی بمانید، این است که یک متخصص سئو باشید.

دانش کدنویسی و ایرادیابی

آشنایی با کدنویسی

یک سئوکار ماهر، باید شناخت نسبی از موضوعاتی مثل پنل های مدیریت محتوا (مانند وردپرس، جوملا) داشته باشد. همچنین با زبان های برنامه نویسی مانند HTML، CSS آشنا باشد. این امر برای آن است که در صورت بروز اشکال در این بخش ها بتواند، ایراد را رفع کند. همچنین آشنایی با افزونه ها و ابزار های سئو بسیار ضروری بوده است. همچنین داشتن اطلاعاتی در زمینه و ساخت پلاگین، مزیت محسوب میشود.

آنالیز کاربر و رقیب

آنالیز رقیب و رفتار کاربر

در حوزه سئو، یکی از مهمترین فعالیت های سئوکار، تدوین استراتژی و مسیر سایت شماست. شناخت نیازها و رفتار های کاربر و در کنار آن، بررسی و تحلیل برنامه رقبای شماست. شناخت رفتار کاربر باعث تعیین صحیح مسیر فعالیت های داخلی سایت مانند طراحی سایت، محتوای ارائه شده و لینک سازی های داخلی  میشود. تحلیل و بررسی دقیق رقبا سبب کمک به تدوین برنامه برندینگ، رتبه گیری شما با استفاده از آگهی، رپورتاژ و دریافت بک لینک های مرتبط میشود.

فعالیت مستمر

رقبای شما همواره، در حال فعالیت و به روزرسانی محتوای خود هستند. سئو نیز فعالیتی است که پیوستگی و استمرار را می طلبد. یک سئو کار حرفه ای می تواند طبق برنامه، فعالیت های لازم برای بهینه سازی سایت شما و افزایش رتبه را به طور مستمر انجام داده، همچنین تا رسیدن به نتیجه مدنظر، دست از تلاش بر ندارد. سئو یک علم نیمه تجربی است. لازم است پس از دانستن اصول همواره در آن مسیر تلاش شود.

حقوق یک سئوکار در سال 1400

با توجه به آخرین تغییرات قانون کار و موارد مشابه، همکاری های میان کارشناسان سئو و کارفرمایان، در هنگام استخدام سئو کار، تعیین حقوق به پارامتر های مختلفی بستگی دارد. به طور معمول حقوق ماهانه یک سئوکار در تهران به طور متوسط مبلغی ما بین 3 الی 5 میلیون برای کارشناسان تازه کار و 8 الی 12 میلیون، برای متخصصین حرفه ای تر میباشد. همچنین علاوه بر سئوکار ها، شرکت هایی نیز این خدمات را ارائه میدهند که هر یک تعرفه خود را برای خدمات دارند؛ برای مثال میتوانید، در صفحه قیمت سئو با پکیج های متفاوت نبض آشنا شوید. برخی از این عوامل موثر عبارتند از:

سابقه فعالیت

قدمت و سابقه حضور سئوکار در این عرصه، نقش کلیدی در تعیین هزینه پروژه شما دارد. هرچه سابقه کارشناس سئو بیشتر باشد، تجربه بیشتری داشته و بالتبع میتواند، خدمات بهتری را به شما ارائه دهد.

نمونه کار

تعداد زیاد پروژه لزوما، تضمین کننده کیفیت بالای خدمات ارائه شده نیست، بلکه باید به تعداد پروژه های موفق نظر کنید. هرچه تعداد پروژه های موفق بیشتر باشد، کیفیت خدمات ارائه شده، بالاتر و هزینه و حقوق سئوکار نیز بیشتر خواهد بود.

خدمات

اینکه از لیست خدمات لازم برای سئو، کدام موارد را شما برای سایتتان نیاز دارید. کدام را سئوکار میتواند به شما ارائه دهد، از دیگر پارامترهای موثر در هزینه سئو خواهد بود.

نقطه شروع سئو

برای یادگیری بهینه سازی برای ربات های گوگل، نیاز ست تا به مهارت هایی که گفته شد مسلط بشید؛ برای تسلط انجام دو کار ضروری ست: اول از همه به طور آکادمیک و طبق اصول مهارت ها را یادگرفته و بر سرفصل های هر کدام آگاه باشید و دوم تمرین! یک سئوکار موفق تنها با تمرین و آزمودن روش ها و مطالعه پیوسته میتواند به موفقیت دست یابد. اما از کجا میتوان این مهارت ها را کسب کرد؟

نبض مارکتینگ | شروعی برای پیشرفت

برای Seo Expert  شدن زمان، هزینه و فکر لازم است. ما هم میدانیم که متخصص شدن در هر زمینه ای، زمان بر است و نیازمند سرمایه گذاری است. این ابتدای شروع آژانس خلاقیت نبض نیز بود؛ کار را با یادگیری آغاز کردیم و رشد کردیم. در این راه دوستان زیادی به جمع ما پیوستند. هر آنچه در مورد متخصص سئو باید بدانید! لازم است  اکنون مفتخریم که بگوییم:

نبض مارکتینگ یک شرکت نرم افزاری ساده نیست!

آژانس خلاقیت نبض مارکتینگ، با در اختیار داشتن کارشناسان و متخصصین سئو، طراحان برجسته و با تجربه و تیم مشاورین حرفه ای، مکانی برای تحقق اهداف شماست. یک خانواده در کنار هم برای رشد و پیشرفت شما. در طی این سال ها با آزمون و خطا هایی که داشتیم و تجربه و مهارت هایی که کسب کردیم، آماده ارائه خدمات برای شما هستیم. شاید حتی به دنبال یافت بهترین شرکت باشید! پیشنهاد ما این است قبل از تصمیم گیری، صفحه بهترین شرکت سئو در تهران را مطالعه کنید؛ پاسخ بسیاری از سوالات خود را پیدا خواهید کرد. از شبکه اجتماعی ما هم دیدن کنید.

سوالات متداول

سوالات متداول | FAQ

تا مهر ماه سال 1400، برای سئوکار مبتدی به طور میانگین بین 3 تا 5 میلیون و برای سئو کار ماهر بین 8 تا 11 میلیون میباشد.

منابع زیادی برای تبدیل شدن به کارشناس سئو وجود دارد ولی مهمترین عامل تجربه ست و با تمرین به دست خواهد آمد.

برخی از این منابع عبارتند از:
-دوره های آموزشی آنلاین(رایگان و پولی)
-کتاب و مقالات
-کارآموزی در شرکت ها

هر دو به یک مفهوم هستند و امروزه به غلط به کارشناس سئو، سئو کار گفته میشود. گرچه در برخی موارد برای ایجاد تفاوت میان کارشناس سئو مبتدی و خبره، از واژه سئوکار برای مبتدی و از متخصص سئو برای کارشناس حرفه ای استفاده میشود.

مشاوره سئو

میتونید هر سوالی که داشتید با شماره های

02188815970 یا 02188815943

تماس بگیرید

کارشناسان آژانس خلاقیت نبض مارکتینگ سعی دارند خدماتی شایسته به شما ارائه دهند. منتظر تماس های شما هستیم.

مشاوره رایگان سئو

لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید. دانستن احساس شما ، از ارزش های ماست.

 1. سئو کار گفته؛
  17:01 2021/09/01

  بخش آموزش ها بسیار جامع و کاااااامل بود :))))
  کاملا مسیر سئوکار شدن رو تونستم پیدا کنم به علاوه که دوره هایی که معرفی کردید واقعا کاربردی بود.
  موفق باشید همیشه و بدرخشید

 2. مرتضی گفته؛
  16:30 2021/11/07

  ممنون از مقاله مفیدتون.دید خوبی بهم داد.
  فقط سوالم این هست که به نظر شما برای کسب و کارمون بهتره که کار را به یک سئوکار بسپاریم یا خودمون سئو رو یاد بگیریم؟

  • عرفان معینی گفته؛
   16:39 2021/11/07

   خواهش میکنم،خوشحالیم که مقاله کاربردی بود.
   در رابطه با سوالتون باید بگم که بستگی به این داره که کسب و کار شما چیست.از اونجایی که تخصص سئو ،دانشی زمان بر و پیچیده می‌شود بهتر است که کار را به کسی که در این حیطه فعالیت می‌کند بسپارید و شما تمرکز اصلی خودتون را روی کار اصلیتان قرار دهید.اما اگر اکثر فعالیت کاری شما مربوط به سئو و بهینه سازی سایت می‌شود می‌توانید دست به کار شوید و خودتان به یک سئوکار تبدیل شوید.

 3. ایمان طالبی گفته؛
  11:17 2021/11/14

  ممنون از مطلب مفیدتون.یه سوال داشتم
  یه سوال درآمد یک سئوکار چقدره؟

  • عرفان معینی گفته؛
   13:47 2021/11/14

   خوشحالیم که براتون مفید بوده،این سوال کمی پاسخ دادن بهش نسبی و مشکل هست.این قضیه به خیلی موارد بستگی دارد زیرا بستگی به این دارد که سئوکار به صورت فریلنسری کار می‌کند یا در شرکت سئو مشغول به کار است.همچنین به این بستگی دارد که سئوکار سایت شخصی خودش را دارد و سئو می‌کند یا در کنار تجربش مشاوره سئو هم می‌دهد.در کل کانال های درآمد زایی از سئو زیاد هستند و میزان حقوق می‌تواند از چند میلیون در ماه تا چند ده میلیون و حتی اعداد سه رقمی ادامه داشته باشد.

 4. سامان عظیمی گفته؛
  12:05 2021/11/14

  سلام آیا برای متخصص سئو شدن نیاز هست که ui و ux بلد بود؟

  • عرفان معینی گفته؛
   13:50 2021/11/14

   سلام وقت شما بخیر
   از آنجایی که تجربه کاربری می‌تواند به رتبه گیری کمک کند ،درک این موضوع نه به معنای اینکه سئوکار طراح باشد اما شناخت و فهم آن برای آنالیز صفحه و بهبود آن نیاز است.همچنین در صورت نیاز تغییرات می‌تواند پیشنهادات خودش را به تیم فنی کاربری یا طراح سایت بدهد.

 5. اشکان سمیعی گفته؛
  12:10 2021/11/14

  چطور میشه سئوکار فریلنسر شد؟چقدر تجربه نیاز هست؟

  • عرفان معینی گفته؛
   13:53 2021/11/14

   سلام وقت شما بخیر
   همانطور که خودتون هم متوجه شدید برای فریلنسر شدن تو زمینه سئو نیاز به تجربه کافی است.لزوما نمی‌توان عددی برای آن تعیین کرد اما اینکه شما تجربه کار کردن روی سئو چند سایت را داشته باشید و از عهده چالش های آن بر آمده باشید می‌تواند نقطه شروعی باشد.پیشنهاد ما این است که اصلا بدون تجربه به صورت فریلنسر کار نکنید و بعد از تجربه خود شما اطمینان لازم را نسب به کار خودتون کسب می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جزئیات پکیج پیشرو

جزئیات پکیج راهبردی

جزئیات پکیج هوشمند

جزئیات پکیج اقتصادی