نبض مارکتینگ

Nabze Marketing
Creative Agency

بهبود ساختار سایت

معماری سایت چیست؟اهمیت بهبود معماری سایت بر سئو

فهرست مطالب

مقدمه

زمانی که شما یک سایت را می‌سازید و قصد دارید که از این راه کسب درآمد کنید، باید بدانید که طراحی و ساخت آن اولین قدم بوده و راه طولانی در پیش دارید. برخی افراد گمان می‌کنند که همین شروع کار می‌تواند دلیلی برای رشدشان باشد. اما این فکر اشتباه است. پیش از آنکه تصمیم به طراحی و  ساخت سایت بگیرید، باید در مورد چگونگی ساختار و معماری آن فکر کنید. معماری سایت از عوامل مهمی است که باعث جذب مخاطب و بازدید بالای سایت شما می‌شود. محتوا در سایت، اهمیت بالایی دارد، اما اگر ساختار سایت‌تان جذاب و گیرا نباشد چگونه می‌توانید این محتوا را به خورد کاربران دهید؟اصلا کاربر چطور به راحتی آن را پیدا کند؟

معماری سایت چیست؟

یکی از کارهایی که می‌توانید برای رشد سئو سایت خود انجام دهید، ایجاد یک ساختار منسجم و کاربردی است. زمانی که مطالب و پست‌ها در سایت بیشتر شوند و روند کاری‌تان رو به افزایش باشد، ممکن است برخی پست‌ها برای کاربر نشان داده نشده و یا اینکه تمامی مطالب دچار بهم ریختگی شوند. در این زمان نیاز است که روند معماری سایت را بهبود ببخشید و اصلاح نمایید. با یک مثال اهمیت این کار برای سایت را بازگو می‌کنیم.

مثالی واقعی برای اهمیت معماری سایت

برای مثال زمانی که در یک شرکت کار کرده و پرونده‌های زیادی را نظارت می‌کنید، ممکن است وقتی دنبال یکی از آن‌ها می‌گردید، به راحتی نتوانید آن پرونده را پیدا کنید. برای همین پوشه‌ها و قفسه‌هایی را در اتاق کار خود قرار می‌دهید تا هر نوع پرونده را بر اساس موضوعی که دارد، دسته بندی کنید و در جای مشخصی قرار دهید. با این کار خواهید دید که دسترسی به آن‌ها آسان بوده و کارتان سریع‌تر انجام می‌شود. معماری و ساختار سایت هم به همین شکل است. اگر شما از یک نظم خاصی برای سایت پیروی کنید، خواهید دید که رشد سئو بیش از پیش خواهد بود. زیرا کاربری که به سایت شما می آید به دنبال چیزی نخواهد گشت. هر آنچه که بخواهد را سریع پیدا می کند.  این معناری صحیح برای اطلاعات یک تجربه کاربری UX  خوب برای کاربر شما می سازد.  این مسئله موجب می شود که کاربر باز هم در جستجو های بعدی به سایت شما بازگردد.

تاثیر معماری سایت بر سرعت ایندکس گوگل

دسته‌بندی‌هایی که قصد دارید برای سایت خود انجام دهید، می‌تواند بر اساس تگ‌ها، انواع لینک‌ها و راهنما باشند. زمانی که کاربران بتوانند به راحتی در سایت‌تان به دنبال چیزی باشند، قطعا گوگل متوجه این ساختار خواهد شد و سایت شما را سریع تر ایندکس می‌کند.  یک ساختار منظم در سایت باعث می‌شود خودتان هم بتوانید موضوعات مختلفی که در سایت‌تان وجود دارد را بررسی کنید.

تاثیر معماری سایت بر سرعت ایندکس

اهمیت معماری و ساختار سایت

زمانی که سایت‌تان دارای یک ساختار منسجم باشد، حتما تاثیر آن را در طولانی ‌مدت خواهید دید. معماری سایت اهمیت زیادی دارد که در این بخش چند مورد از آن‌ها را برای شما توضیح می‌دهیم.

• راهنما بودن ساختار سایت

زمانی که قصد دارید معماری سایت را بر عهده گرفته و آن را بهبود ببخشید، باید این موضوع را هم در نظر داشته باشید که این ساختار باید به گونه‌ای باشد که گوگل آن را به راحتی بررسی کند. زمانی که گوگل این توانایی را در سایت شما ببیند، آن را ایندکس کرده و در مراتب بالای فهرست خود قرار می‌دهد.

• گستردگی منظم لینک در سایت

زمانی که برای صفحه اصلی سایت خود از یک لینک استفاده کنید، قطعا اعتبار صفحه زیاد شده و آن را به کاربران بیشتری نشان می‌دهد. از این جهت هرچه میزان بازدیدکنندگان سایت‌تان بالا رود، سئو آن هم بهبود پیدا می‌کند.

• با محتوای خود رقابت نکنید.

در برخی از سایت‌ها دیده می‌شود که یک محتوا پست شده و در پست‌های بعدی همان محتوا نقض می‌شود. زمانی که شما ندانید ساختار و معماری سایت را به چه صورت بچینید، با این مشکل مواجه خواهید شد. در این صورت گوگل سایت‌تان را یک سایت بی اعتبار دانسته و حتما شما را از رده خارج می‌کند.

تاثیر تجربه کاربری بر سئو
وبلاگ

تاثیر تجربه کاربری بر سئو سایت

تاثیر تجربه کاربری بر سئو

• ایجاد سایت لینک برای سایت خود

در تعریف سایت لینک می‌توان گفت که، چگونگی نمایش سایت شما در صفحه گوگل است. سایت لینک در کنار لینک داخلی نمایش داده می‌شود.

تاثیر معماری سایت بر سئو

معماری سایت به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم بر سئو سایت شما تاثیر دارد. زمانی که شما از یک معماری و ساختار منسجم و منظم برای سایت خود بهره می‌برید باید اهمیت آن برای سئو را هم بدانید. این تاثیر به سه دسته تقسیم می‌شود که آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

اهمیت معماری سایت

• دسترسی راحت تر اسپایدرهای گوگل به سایت

گوگل دارای اسپایدرهایی است که سایت‌ها را بررسی کرده و تصمیم می‌گیرد که آن‌ها را ایندکس کند یا خیر. زمانی که سایت شما دارای یک ساختار و معماری خاصی باشد که تمامی پست‌ها و محتواهای قرار داده شده در آن به هم مربوط باشند، این اسپایدرهای گوگل تمامی صفحه‌ها را به راحتی پیدا کرده و آن‌ها را ایندکس می‌کنند. اگر یکی از صفحه‌های سایت دارای لینکی نباشد که آن را به ساختار کلی سایت ربط دهد، این صفحه از نظر اسپایدرها رد شده و ایندکس نمی‌شود.

زمانی که ساختار سایت، پیوسته باشد و مطالب آن ایندکس شود، سئو سایت رشد پیدا می‌کند.

• دادن اعتبار لینک به صفحات پایین‌ تر

اگر شما به صفحه اصلی داخلی سایت یک لینک معتبر ‌دهید، این اعتبار به زیر مجموعه و صفحات کوچک ‌تر سایت هم انتقال پیدا می‌کند. با این کار خواهید دید که این صفحه‌های سایت هم در گوگل بالا می‌آیند.

• دسترسی راحت تر کاربر به قسمت های مختلف سایت

زمانی که ساختار سایت‌تان مرتب و برنامه‌ریزی شده باشد، مخاطب به راحتی می‌تواند به آن‌ها دسترسی داشته باشد. در همین جهت میزان بازدیدکنندگان سایت افزایش یافته و گوگل سایت‌ شما را ایندکس می‌کند. با ایندکس شدن سایت، خواهید دید که سئو روند رشد خود را از سر می‌گیرد.

دسترسی اسپایدرها به سایت

نکات مهم در ایجاد معماری و ساختار سایت

برای اینکه معاری سایت خود را بر اساس یک روند درست پیش ببرید لازم است که به نکات زیر توجه کافی داشته و از آن‌ها استفاده کنید.

  • ۱- هرچه لینک صفحه اصلی سایت‌تان معتبر و با درجه بالا باشد، باز هم ممکن است که صفحات دیگر آن برای گوگل نشان داده نشوند. برای بهبود این روند، لازم است که برای هر صفحه از سایت، یک لینک داخلی مجزا قرار دهید.
  • ۲- اینکه یک سایت ساده اما شیک و تمیز داشته باشید، بسیار با ارزش‌تر و بهتر از این است که صفحات آن را زیاد کنید. با زیاد شدن صفحه‌ها در سایت، خواهید دید که مدیریت آن‌ها سخت می‌شود.

نتیجه‌گیری

داشتن یک ترفند برای انجام درست ساختار و معماری سایت می‌تواند کمک شایانی به شما در روند پیشرفت کار بکند.زیرا به این ترتیب کاربر زمانی که وارد سایت شما می شود قصد پیدا کردن هر چیزی را داشته باشد خیلی سریع آن را می باید. این مسئله تجربه کاربری خوبی برای او می سازد و به صورت غیر مستقیم سئو سایت شما را تقویت می کند.همچینین برنامه‌ریزی و داشتن هدف برای معماری صحیح سایت از ملزومات ایندکس شدن سایت‌ شما توسط گوگل است زیرا تجربه کاربری از جمله مواردی است که گوگل به آن اهمیت می دهد. زمانی که شما تجربه کاربری خوبی می سازید گوگل متوجه شده و به سایت شما ارزش می دهد. به علاوه ساختار مناسب موجب می شود اسپایدرهای گوگل دسترسی راحتی به قسمت های مختلف سایت شما داشته باشند.

سوالات متداول شما

 نحوه ساخته شدن صفحات سایت شما و لینک شدن آن ها به هم معماری و ساختار سایت شما را می سازد.

ساختار سایت شما اگر به صورت صحیح و درست چیده شود، موجب می شود دسترسی و کراول گوگل و کاربران به سایت شما آسان شود و همین مسئله تاثیر مثبتی بر سئو سایت شما می گذارد.

+ میتونی این مطلب رو با دوستات هم به اشتراک بذاری...

محتوای این بلاگ تایید شده است. تشکر از تیم تحریریه نبض مارکتینگ

محمد امیری - کارشناس ارشد سئو نبض مارکتینگ

+ ممکنه به این مطالب هم علاقه‌مند شی...

+ میتونی دیدگاهت رو با بقیه به اشتراک بذاری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دربـاره ما

فعالیت این آژانس از سال ۱۳۹۴ شروع شده و تا به امروز نتایج گویای فعالیت درخشان ما و همکاران عزیزمون بوده.

نبض مارکتینگ

دسته‌بندی مقالات

دوست داری سایتت تو صفحه اول نتایج گوگل دیده بشه؟!
دوست داری سایتت تو نتـایج اول گوگـل دیده بشه؟!

مشاوره رایگان + جزئیات قیمت

اطلاعات تماست رو وارد کن

در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهیم گرفت           

مشاوره رایگان + جزئیات قیمت

اطلاعات تماست رو وارد کن

در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهیم گرفت    

مشاوره رایگان + جزئیات قیمت

اطلاعات تماست رو وارد کن

در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهیم گرفت     

مشاوره رایگان + جزئیات قیمت

اطلاعات تماست رو وارد کن

در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهیم گرفت 

جزئیات پکیج پیشرو

جزئیات پکیج راهبردی

جزئیات پکیج هوشمند

جزئیات پکیج اقتصادی

جزئیات پکیج راهبردی

جزئیات پکیج پیشرو

جزئیات پکیج هوشمند

جزئیات پکیج اقتصادی

جزئیات پکیج پیشرو

جزئیات پکیج راهبردی

جزئیات پکیج هوشمند

جزئیات پکیج اقتصادی