نبض مارکتینگ

Nabze Marketing
Creative Agency

تاثیر لینک سازی بر سئو و بهینه سازی سایت

تاثیر لینک سازی بر سئو سایت در سال ۲۰۲۲

فهرست مطالب

بعد از اینکه در مقاله ای به این پرداختیم که سئو چیست حالا به بحث لینک سازی رسیدیم.مدت هاست لینک سازی به عنوان یکی از اصلی ترین پایه ی تکنیک های سئو در نظر گرفته می شود. باید به این نکته توجه کرد که قوانین لینک سازی در طی سالها هر روزه با بروز رسانی الگوریتم های گوگل در حال تغییر است. فرقی نمی کند که اخیراً شما با لینک سازی آشنا شده باشید یا اینکه مدتی است که در حال ساخت لینک برای وب سایت خود هستید ما یک راهنمای جامع برای شما آماده کرده ایم که شما با مطالعه آن درباره لینک سازی و تاثیرش در سئو و بهینه سازی سایت اطلاعات جدیدی به دست خواهید آورید.

چشم انداز بهینه سازی و لینک سازی همیشه در حال تغییر است و امروزه ایجاد لینک های خوب و با کیفیت بسیار با اهمیت شده است. اگر کسب و کار شما به نوعی با اینترنت مرتبط است باید با مفهوم لینک سازی به خوبی آشنا شوید و نیاز آن را در کسب و کارتان درک کنید و به بهترین نحو از لینک سازی در کارتان استفاده کنید.

اهمیت لینک سازی

از زمان پیدایش مفهوم سئو، یکی از محبوب ترین روش ها برای افزایش بازدید سایت لینک سازی بوده است. لینک سازی به دو روش لینک سازی داخلی و لینک سازی خارجی صورت می گیرد که لینک سازی داخلی در صفحات سایت شما انجام می شود و از یک صفحه به یک صفحه دیگر در همان دامنه لینک داده می شود و لینک سازی خارجی با هدف ثبت بک لینک انجام می شود که باعث افزایش ورودی سایت و در نهایت اعتبار سایت ما خواهد شد و به این فرایند دریافت لینک از سایتهای دیگر به سایت ما لینک بیلدینگ می گویند .در ادامه به شرح  این روش ها بصورت مفصل می پردازیم.

چشم انداز بهینه سازی و لینک سازی همیشه در حال تغییر است و امروزه ایجاد لینک های خوب و با کیفیت بسیار با اهمیت شده است. اگر کسب و کار شما به نوعی با اینترنت مرتبط است باید با مفهوم لینک سازی به خوبی آشنا شوید و نیاز آن را در کسب و کارتان درک کنید و به بهترین نحو از لینک سازی در کارتان استفاده کنید.

لینک سازی داخلی

همانطور که بیان کردیم به لینک هایی که از یک صفحه به صفحه دیگر از یک دامنه داده شود لینک سازی داخلی می گویند.برای مثال ما در این جمله به صفحه سئو تضمینی خود به این شکل لینک می‌‌دهیم . لینک های داخلی آدرسی مشابه آدرس اصلی سایت دارند که ادامه ی مسیر به آدرس اصلی سایت اضافه شده و گوگل به همین ترتیب متوجه می شود که لینک، از نوع لینک داخلی است. لینک های داخلی بر موفقیت سایت شما در سئو بسیار تاثیر می گذارند و سایت شما اعتبار زیادی از طریق لینک سازی به دست می آورد. همچنین لینک دهی داخلی می تواند سرعت رشد سایت شما را در موتورهای جستجو به طور چشمگیری افزایش دهد.لینک دهی داخلی Page Rank  (رتبه سایت)  شما را افزایش می دهد.در واقع می توان گفت هرچه یک صفحه لینک سازی داخلی بیشتری دریافت کند Page Rank بالاتری خواهد داشت. هرچند کمیت لینک ها به تنهایی مهم نیست و کیفیت لینک ها نیز نقش اساسی دارند.

تکنیک های لینک سازی داخلی
وبلاگ

اصول و تکنیک های لینک سازی داخلی

لینک سازی داخلی

چرا لینک سازی داخلی برای سئو مهم است؟

چرا لینک سازی داخلی برای سئو مهم است؟

اساس استفاده از لینک های داخلی، شناساندن محتوای جدید به گوگل است. به گفته خود گوگل، گوگل دائماً در حال یافتن و جستجوی صفحات جدید است تا آن صفحات را به لیست صفحه موجودش اضافه کند. برخی از صفحات برای گوگل شناخته شده اند چرا که قبلاً گوگل آنها را پیدا کرده است ولی سایر صفحات را در صورتی پیدا میکند که از سمت صفحات موجود در لیست خود، لینکی به سمت صفحات ناشناخته داده شود.در اینجا اهمیت لینک دهی داخلی بسیار محرز و مهم خود را نمایان می کند.

در واقع ساختار وب مانند تار عنکبوت است زیرا که تارهای عنکبوت به هم متصل هستند و عنکبوت ها با استفاده از این تارها به نقاط مختلف رفت و آمد می کنند.ساختار گوگل هم مانند تار عنکبوت است و خزنده های گوگل با استفاده از لینک ها مسیر رفت و آمد را مشخص میکنند و اگر صفحه ای لینک خارجی یا داخلی نداشته باشد از نظر گوگل به معنی بن بست است. بن بست ها بسیار برای گوگل مضر هستند چرا که کاربران با نبود لینک های داخلی در صفحه از صفحه خارج می شوند و شما در اصطلاح برای کاربران صفحه خروج یا Exit Page طراحی کرده اید.

لینک سازی خارجی

قبل از توضیح درباره لینک های خارجی اجازه دهید یک مثالی رابیان کنیم. تصور کنید برای خرید محصولی وارد یک فروشگاهی شده اید و فروشنده شروع به توضیحات درباره آن محصول میکند و بعد از اتمام توضیحات وی شما هنوز برای خرید دودل هستید اگر در همین حین یک دوست صمیمی خود را ببینید و او نیز از این محصول تعریف کند شما سریعاً مشتاق به خرید آن محصول خواهید شد. با این مثال شما بهتر می توانید معنی لینک سازی خارجی را درک کنید. گوگل با ورود به سایت شما مطالب شما را با دقت بررسی میکند اما هنوز نمی تواند سایت شما را به عنوان یک سایت محبوب به حساب آورد مگر اینکه سایتی دیگر که امتیاز خوبی از نظر گوگل دارد شما را تایید کند. گوگل نیز به تایید دیگران بیشتر از توضیح خودتان اهمیت خواهد داد و این کار باعث محبوبیت در نظر گوگل خواهد شد.

لینک سازی خارجی یا بک لینک به معنای لینکی است که از یک سایت به یک سایت دیگر داده میشود. این لینک برای سایتی که به آن لینک داده شده به عنوان یک inbound link یا لینک ورودی محسوب میشود و برای سایت مبدا که دهنده لینک است، یک لینک خروجی یا External link است که باعث افزایش اعتبار سایت شما می گردد.

اصول لینک سازی خارجی
وبلاگ

تکنیک ها و اصول لینک سازی خارجی

اصول لینک سازی خارجی

تاثیر بک لینک بر سئو و بهینه سازی سایت

تاثیر بک لینک بر سئو و بهینه سازی سایت

یکی از مهم ترین عوامل رتبه بندی در موتورهای جستجو و بهبود سئو بک لینک است. ساخت و گرفتن بک لینک از اهمیت ویژه ای برخوردار است و اهمیت آن روز به روز در حال افزایش است.

تجربه نشان داده است سایت هایی که بک لینک های طبیعی زیادی دارند و درکنار آن محتوای خوب و جامع و مداومی را تولید می کنند رتبه بسیار خوبی در موتورهای جستجو دارند.

همانطور که میدانیم هدف موتور جستجو، نمایش بهترین نتیجه به کاربر در صفحه اول نتایج است. منظور گوگل از بهترین نتیجه سایت هایی هستند که بهترین و مفیدترین محتوا را از نظر کیفیت دارند. گوگل معتقد است هرچه قدر محتوای سایتی خوب باشد پس باید کاربران دیگر هم از آن بتوانند استفاده کنند در واقع هرچه یک سایت معتبرتر باشد سایت های بیشتری به آن لینک می دهند این یعنی گوگل بین دو سایت که رقیب هم هستند سایتی را به عنوان سایت معتبر شناسایی و جایگاه بالاتری به آن می دهد که تعداد بک لینک هایی که به آن سایت داده شده است بیشتر باشد. در اینجاست که اهمیت بک لینک در سایت خودش را نمایان می کند.

در واقع ساختار وب مانند تار عنکبوت است زیرا که تارهای عنکوبت به هم متصل هستند و عنکبوت ها با استفاده از این تارها به نقاط مختلف رفت و آمد می کنند.ساختار گوگل هم مانند تار عنکبوت است و خزنده های گوگل با استفاده از لینک ها مسیر رفت و آمد را مشخص میکنند و اگر صفحه ای لینک خارجی یا داخلی نداشته باشد از نظر گوگل به معنی بن بست است. بن بست ها بسیار برای گوگل مضر هستند چرا که کاربران با نبود لینک های داخلی در صفحه از صفحه خارج می شوند و شما در اصطلاح برای کاربران صفحه خروج یا Exit Page طراحی کرده اید.

بک لینک های فالو
وبلاگ

بک لینک های فالو چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

بک لینک های فالو

انواع بک لینک

بک لینک پروفایل

لینک هایی که شما با ثبت نام در یک وب سایت می توانید برای وبسایت خود تهیه کنید. برای مثال در سایت dell اگر شما لاگین کنید و در قسمت website آدرس سایت خودتان را وارد کنید بعد از انتشار شما یک لینک پروفایل برای خود ساخته اید.برای مثال ما صفحه سئو در تهران خود را بررسی کردیم و متوجه شدیم که اعتبار صفحه ما ۲۳ و اعتبار دامنه نبض ۲۱ است.

بک لینک کامنتی

متداول ترین و راحت ترین روش برای ساخت بک لینک، بک لینک کامنتی است. شما می توانید داخل سایت بروید و کامنت بگذارید و داخل کامنت به وب سایت خودتون لینک بدهید.

رپورتاژ آگهی

رپورتاژها از گران ترین بک لینک ها به حساب می آیند. اما بهترین نوع بک لینک ها رپورتاژ است و به قدرت سایت خیلی کمک می کند. در رپورتاژ آگهی شما به یک وب سایت متنی را می دهید و آن وب سایت در سایت خود آن را منتشر میکند و به شما لینک می دهد.

سوشال بوک مارک ها

به بک لینک هایی که از سمت شبکه های اجتماعی برای سایت شما ارسال می شود گفته می شود. مانند لینکی که در بیو اینستاگرام قرار می دهید و کاربران از آن طریق وارد سایت شما می شوند.

Web2

بعضی سایت ها هستند که به شما اجازه عضویت در سایت را می دهند و اجازه می دهند در داخل سایتشان مطلب منتشر کنید. مانند سیستم های بلاگ دهی که می توان به blog.ir یا انواع دیگر اشاره کرد.

بک لینک فرومی

این نوع بک لینک ها در انجمن ها یا فروم های وب سایت ها ساخته می شوند. شما می توانید در مباحث مرتبط یا حوزه کاری تان شرکت کرده و آنجا به سایت خودتان لینک دهید.

بک لینک خوب چه ویژگی هایی دارد؟

Trust Flow بالا

Trust Flow معیاری است برای اندازه گیری کیفیت یک سایت و بر این نکته تاکید دارد که یک وب سایت چقدر بر اساس لینک های دریافتی از سایر سایت ها قابل اعتماد است و یا به طور کلی آیا لینک های دریافتی با کیفیت هستند یا خیر. امتیاز عالی برای Trust Flow مقدار ۵۰ به بالاتر است و امتیاز بین ۱۱ تا ۴۹ خوب به حساب می آید. اگر شما قصد بک لینک گرفتن از سایتی را دارید حتما تراست فلو آن را بسنجید و از سایت هایی که امتیاز بالای ۱۱ دارند بک لینک بگیرید. این معیار را می توانید از سایت majestic.com استخراج کنید.

page rank بالا

page rank  یکی از مهمترین ویژگی یک بک لینک خوب است و امتیازی بین ۱ تا ۱۰  برای صفحات وب تعیین میکند. اگر شما قصد دارید از سایتی بک لینک تهیه کنید حتما به این موضوع توجه داشته باشیدکه پیج رنک آن سایت از پیج رنک سایت شما بیشتر باشد. پیج رنک بالا نشان می دهد که سایت مورد نظر عمر دامنه طولانی ، لینک های دریافتی با کیفیت ، تعداد زیاد صفحات ایندکس شده در گوگل ، سئو اصولی و  میزان بازدیدهای روزانه زیادی دارد که تمام اینها ارزشمند هستند و ارزش لینک گیری از آن سایت را افزایش می دهند. با استفاده از سایت moz می توانید page rank  را مشاهده کنید.

Domain authority بالا

یکی دیگر از ویژگی های بک لینک خوب دامین اتوریتی بالاست. هریک از صفحات سایت یک دامین اتوریتی دارند که نشان دهنده این است که زمانی که ما بخواهیم در کل صفحات یک وب سایت دیگر لینک سایت خود را ثبت کنیم حتما باید به دامین اتوریتی آن توجه داشته باشیم.

این عدد با DA مشخص می شود و امتیازی بین ۱ تا ۱۰۰ را دارد و هرچقدر امتیازش بیشتر باشد اعتبار دامنه مورد نظر نیز بیشتر است و در خرید بک لینک باید توجه داشته باشیم که DA صفحه مربوطه از وب سایت شما بیشتر باشد.

خرید بک لینک با Spam score پایین

Spam score یک سیستم رتبه بندی است که نشان دهنده میزان سیگنال های اسپم و منفی که بر یک سایت می تواند تاثیر بگذارد می باشد.این فاکتور توسط Moz در سال ۲۰۱۵ منتشر شده است و هرچقدر امتیاز این فاکتور بالا باشد کیفت پایین دامنه، لینک های دریافت شده ضعیف، پایین بودن کیفیت مطالب سایت، عدم هماهنگی لینک های دریافتی با موضوع صفحات و وضعیت غیرطبیعی بک لینک ها را نشان میدهد. باید توجه داشت که هنگامی که می خواهید برای سایتتان بک لینک خریداری کنید باید از سایت هایی که اسپم اسکور پایینی دارند این کار را انجام دهید. اگر شما از سایت هایی که نمره اسپم بالایی دارند و خودشان مورد تایید گوگل نیستند و اعتبار پایینی دارند لینک دریافت کنید این ضعف به دامنه شما هم منتقل می شود و تاثیرات مخربی بر رتبه سایت در موتورهای جستجو دارد.

پایین بودن رنک الکسای سایت مورد نظر

یکی دیگر از ویژگی های بک لینک خوب رنک الکسای سایت است. هرچقدر رتبه سایت در الکسا پایین تر باشد وب سایت وضعیت بهتری دارد و دریافت لینک از آن سایت به سایت شما کمک میکند. باید به این نکته توجه داشت که صرفاً پایین بودن رتبه الکسای سایت نمی تواند ضامن کیفیت بالای آن سایت باشد اما الکسای سایت ها معمولا بر اساس میزان بازدید و اعتباری که نزد کاربران دارند رتبه بندی می شوند.

خرید بک لینک با مشابهت موضوعی

یکی از مهمترین فاکتورهایی که باید به آن در خرید بک لینک توجه داشت انتخاب سایتی است که با موضوع شما مرتبط باشد. در واقع ملاک انتخاب سایت صرفاً نباید ویژگی های ذکر شده در بالا باشد بلکه حتما باید با موضوع شما سنخیت داشته باشد. برای مثال اگر شما سایتی درباره سئو داشته باشید و دو سایت با رتبه بالا برای خرید بک لینک موجود باشد که اولی مربوط به طراحی سایت و دومی مربوط به فروش لوازم خانگی باشد قطعاً شما باید سایتی که مربوط به طراحی سایت است را برای خرید بک لینک انتخاب کنید.

لینک ورودی یا اینترنال (Internal Link) چیست؟

لینک های Internal یا Inbound لینک های داخلی یا لینک های ورودی هستند که وب سایت های دیگر به سایت شما می دهند. اگر سایت هایی که به شما لینک داده اند سایت های معتبر و باارزشی باشند که به محتوای شما مرتبط هستند، اعتبار شما از نظر موتورهای جستجو افزایش خواهد یافت و رتبه شما  در نتایج جستجو بالاتر خواهد رفت

لینک خارجی یا اکسترنال (External Link) چیست؟

لینک های External یا Outbound که به آنها لینک های خارجی یا خروجی گفته می شود لینک هایی هستند که متعلق به وب سایت های دیگر می باشند و ما از آنها در وب سایت خود استفاده می کنیم و کاربران از طریق آن لینک ها می توانند به آدرس های اینترنتی مختلف در سراسر اینترنت وارد شوند. از این لینک ها معمولا برای ارجاع دادن به یک منبع استفاده می شود. همانطور که قبلا گفتیم لینک های خارجی به دو دسته فالو و نوفالو تقسیم می شوند.

چه زمانی از لینک‌های نوفالو استفاده کنیم؟

استفاده از پیوندهای نوفالو در خیلی از موارد می‌تواند برای رتبه بندی وب‌ سایت شما در نتایج جستجو موثر باشد. در ادامه به شرح مواردی که می توانیم از لینک نوفالو در آن استفاده کنیم می پردازیم.

لینک های تبلیغاتی

اگر کسی از وب سایت شما لینک به صورت فالو بخرد و گوگل این موضوع را متوجه شود قطعا سایت شما را به خاطر این موضوع جریمه میکند و رتبه شما در نتایج جستجو پایین می آید.

محتوای تولید شده توسط کاربران

اگر وب سایت شما امکان تولید محتوا و نوشتن مطالب توسط کاربران را می دهد شما می توانید نوشته کاربران را بصورت نوفالو منتشر کنید تا مانع از انتشار محتوایی شوید که خودتان اعتبار آن را تایید نمی کنید.

لینک های نظرات کاربران (کامنت ها)

بعضی از سایت ها هستند که در بخش کامنت های سایت شما سعی در تبلیغ سایت خود و اعتبار گرفتن از این راه دارند. ممک است این لینک ها جعلی باشند و باعث جریمه شدن سایت شما توسط موتورهای جستجو شوند به همین خاطر این نوع کامنت ها را باید نوفالو در نظر گرفت.

محتوای Embed

محتوای Embed به محتوایی گفته می شود که متعلق به دیگران است و شما از آن در سایت خود استفاده می کنید مانند ویجت های نمایش قیمت ارز و طلا و … لینک این ویجت ها را بهتر است نوفالو در نظر بگیریم.

اگر فکر می‌کنید که برای سایت تان نیاز به انواع لینک سازی دارید می‌توانید با سفارش سئو سایت اقدام کنید.

سوالات متداول شما

هر زمان که شما به یک منبع معتبر و ارزشمند لینک می دهید این کار باعث افزایش اعتبار سایت شما می شود و گوگل این کار شما رو میبیند و به آن امتیاز می دهد. این لینک ها ماهیت دوفالو دارند و از سمت موتورهای جستجو تایید شده هستند و باعث افزایش رتبه سایت شما می شوند.

گوگل لینک های نوفالو را که به سمت سایت شما می آیند را هم بررسی می کند.

+ میتونی این مطلب رو با دوستات هم به اشتراک بذاری...

محتوای این بلاگ تایید شده است. تشکر از تیم تحریریه نبض مارکتینگ

محمد امیری - کارشناس ارشد سئو نبض مارکتینگ

+ ممکنه به این مطالب هم علاقه‌مند شی...

+ میتونی دیدگاهت رو با بقیه به اشتراک بذاری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دربـاره ما

فعالیت این آژانس از سال ۱۳۹۴ شروع شده و تا به امروز نتایج گویای فعالیت درخشان ما و همکاران عزیزمون بوده.

نبض مارکتینگ

دسته‌بندی مقالات

دوست داری سایتت تو صفحه اول نتایج گوگل دیده بشه؟!
دوست داری سایتت تو نتـایج اول گوگـل دیده بشه؟!

مشاوره رایگان + جزئیات قیمت

اطلاعات تماست رو وارد کن

در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهیم گرفت           

مشاوره رایگان + جزئیات قیمت

اطلاعات تماست رو وارد کن

در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهیم گرفت    

مشاوره رایگان + جزئیات قیمت

اطلاعات تماست رو وارد کن

در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهیم گرفت     

مشاوره رایگان + جزئیات قیمت

اطلاعات تماست رو وارد کن

در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهیم گرفت 

جزئیات پکیج پیشرو

جزئیات پکیج راهبردی

جزئیات پکیج هوشمند

جزئیات پکیج اقتصادی

جزئیات پکیج راهبردی

جزئیات پکیج پیشرو

جزئیات پکیج هوشمند

جزئیات پکیج اقتصادی

جزئیات پکیج پیشرو

جزئیات پکیج راهبردی

جزئیات پکیج هوشمند

جزئیات پکیج اقتصادی