نبض مارکتینگ

Nabze Marketing
Creative Agency

سئو کلاه سفید و تکنیک های آن

سئو کلاه سفید چیست؟ تکنیک های سئو کلاه سفید

فهرست مطالب

اگر شما کسب و کاری دارید که از طریق سایت و سئوی سایت به دنبال گسترش دادن آن هستید، باید بدانید که سئو نیز همانند هر کار دیگری که انجام می‌دهید روش انجام از راه درست و غلط را دارد که به راه درست آن، سئو کلاه سفید و به راه غلط آن، سئو کلاه سیاه می‌گویند.

امروزه گوگل به صورت مداوم الگوریتم های خودش را آپدیت می‌کند و با استفاده از این الگوریتم ها مانند پاندا، مرغ مگس خوار و …،سایت ها و تکنیک های مورد استفاده توسط آن ها را بررسی می‌کند. بنابراین استفاده از سئو کلاه سفید، تنها راهکار امنی است که در مسیر بهینه سازی سئو استفاده می‌شود و همچنین مورد علاقه موتور های جستجوی گوگل قرار گرفته است و سایت های مختلف را بر اساس همین فاکتور در نتایج جستجو در اولویت نمایش می‌گذارد.

روش های استفاده از تکنیک های سئو

روش های استفاده از سئو

برای استفاده از خدمات سئو سایت ، سه روش وجود دارد که لازم است بدانید:

روش اول | سئو کلاه سفید

تکنیک های سئو کلاه سفید به عملکردهایی گفته می‌شود که فعالیت های سایت باید در مسیر الگوریتم های گوگل باشد و فعالیتی خارج از دستورالعمل‌های گوگل انجام نشود.

روش دوم | سئو کلاه سیاه

تکنیک های سئو کلاه سیاه به عملکرد هایی گفته می‌شود که دقیقا بر عکس کلاه سفید باشد و بخواهد از قوانین الگوریتم ها سرپیچی کند.

روش سوم | سئو کلاه خاکستری

تکنیک های سئو کلاه خاکستری به عملکرد هایی گفته می‌شود که درواقع راهکارهای کلاه سیاه با چهره کلاه سفید انجام شود.

در این مقاله قصد داریم که از سئو کلاه سفید، بیشتر برای شما توضیح دهیم.

سئو کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید و تکنیک های آن

برخی از متخصصان و مشاوره سئو بر این باورند که سئو کلاه سفید استراتژی از سئو است که بر اساس الگوریتم ها و قوانین گوگل، انجام می‌شود. همچنین استراتژی است که اگر سایت بر اساس آن ها در مسیر حرکت کند، دقیقا نتیجه‌ای می‌شود که کاربران حین جستجو کردن، انتظار آن را دارند.

تکنیک های کلاه سفید توسط خود گوگل تعریف شده است و شامل موارد زیر می‌شود:

کیفیت محتوا

موبایل فرندلی بودن و سرعت مناسب سایت

استفاده از کلمات کلیدی مناسب در هر صفحه

استفاده از تصاویر و ویدیو

راحت بودن دسترسی سایت برای کاربر

و …

که در ادامه به صورت کامل به آن ها می‌پردازیم.

اهمیت استفاده از سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید درواقع نتایج قوانین گوگل را سازماندهی می‌کند، بنابراین اگر وجود نداشته باشد نتایج موتور جستجو نظمی نخواهند داشت و به هم ریخته می‌شوند. اگر قوانین جدید و به روز در این مورد وجود نداشته باشند، صاحبان وب‌سایت‌ها از روش‌های قدیمی سئو برای کسب رتبه در نتایج جستجو استفاده می‌کنند؛ و کاربران هم با بسیاری از سایت های بی کیفیت و به درد نخور و همچنین با محتوای کپی و بی ارزش مواجه می‌شوند که این سایت ها، سایت‌هایی هستند که پاسخی برای سوالات کاربران ندارند. اگر صاحبان وب سایت ها، هزینه سئو سایت را می‌دانستند از تکنیک های به دردنخور استفاده نمی‌کردند.

استراتژی های سئو کلاه سفید

استراتژی های سئو کلاه سفید

اگر شما تکنیک کلاه سفید را برای سایت خود به کار بگیرید می‌توانید کسب و کار خود را رونق بدهید و اعتبار سایت‌تان را افزایش دهید. ممکن است استراتژی‌های کلاه سفید زمان‌بر باشند، اما در طولانی مدت نتایج خوبی را برای شما به ارمغان می‌آورند. برخی از استراتژی های سئو کلاه سفید را در این قسمت برای شما توضیح می‌دهیم!

استراتژی اول | ارائه محتوای ارزشمند

نکته ای که از تکنیک های کلاه سفید اهمیت دارد این است که شما برای سایت خود باید یک محتوایی را تولید کنید که هم از نظر کیفیتی عالی باشد هم از نظر جذابیت! این به آن معنی است که برای تولید محتوا باید به نظر و نیاز کاربر توجه کنید، یا به عبارتی دیگر برای کاربر تولید محتوا کنید نه برای موتورهای جستجو!

quality-content
وبلاگ

ارزیابی کیفیت محتوا توسط گوگل چگونه است؟

ارزیابی محتوا توسط گوگل

استراتژی دوم | موبایل فرندلی بودن سایت

امروزه کاربران اغلب با موبایل یا تبلت در صفحات گوگل گشت و گذار می‌کنند. بنابراین اهمیت دارد که صفحه سایت شما حالت واکنشگرایی را داشته باشد و برای قالب موبایل یا تبلت بهینه باشد. در این صورت است که گوگل متوجه می‌شود شما به کاربران و راحتی آن ها توجه می‌کنید.

چطوری سرعت سایت در موبایل رو افزایش بدیم؟
وبلاگ

روش های افزایش سرعت سایت در موبایل | بهبود سرعت سایت

سرعت سایت در موبایل

استراتژی سوم | سرعت مناسب سایت

یکی دیگر از فاکتور های موثر بر تکنیک های کلاه سفید، سرعت مناسب سایت است. باید بدانید که هر چقدر برای سایتتان محتوای یونیک و خلاقانه ای را تولید کنید، اما سرعت لود شدن آن پایین باشد و زمان زیادی طول بکشد که محتوا به کاربر نمایش داده شود، آن محتوا ارزش خودش را از دست می‌دهد.

زمانی که کاربر بر آدرس یک سایت کلیک می‌کند و وارد آن می‌شود، توقع دارد که خیلی سریع محتوا را مشاهده کند و با استفاده از آن، نیاز خودش را برطرف کند. پس اگر مدت طولانی بخواهد منتظر لود شدن سایت شما بماند، حوصله‌اش نمی‌کشد و از سایت شما خارج می‌شود. بنابراین اینجا است که اهمیت سرعت سایت را درک می‌کنیم. اگر بخواهیم کمی با اعداد و ارقام صحبت کنیم؛ باید زمان باز شدن هر صفحه از وب سایت شما چیزی بین ۲ تا ۷ ثانیه باشد. بنابراین به عنوان قدم اول از سئو تکنیکال باید شروع کنید که سرعت وب سایتتان را بهینه سازی کنید.

استراتژی چهارم | استفاده صحیح از کلمات کلیدی

در گذشته یکی از ترفندهایی که سایت ها برای رتبه گرفتن استفاده می‌کردند، این بود که درون محتوای خود و در کل صفحه سایت بارها و بارها، کلمات کلیدی سایت را تکرار می‌کردند. اما اکنون و در زمان حال استفاده از این ترفند تاثیر مثبتی که ندارد هیچ، بلکه بر سایت و سئو سایت تاثیر منفی می‌گذارد. درواقع این ترفند یکی از ترفندهای سئو کلاه سیاه است که به جای سئو کلاه سفید استفاده میشد.

نکته ای که در تکنیک های کلاه سفید اهمیت دارد این است که از کلمات کلیدی به اندازه و به جا استفاده شود و همچنین تلاش کنید تا در توضیحات متای هر صفحه، عنوان ها و Altها، به مقدار کافی از کلمات کلیدی استفاده کنید، البته! هرگز در انجام این کار زیاده‌روی نکنید، وگرنه محتوای‌تان اسپم محسوب میشود.

استراتژی پنجم | استفاده از تصاویر و ویدئو

توجه کنید که برای جلب نظر کاربر و بهتر شدن محتوایتان می‌توانید از انواع محتواهای تصویری، ویدئویی، صوتی و … استفاده کنید.

تولید محتوای تصویری
وبلاگ

چگونه محتوای تصویری بنویسیم؟ آموزش تولید محتوای تصویری

تولید محتوای تصویری

استراتژی ششم | راحتی کاربر

کاربر باید بتواند در وب‌سایت شما راحت باشد. باید بتواند هر چه را که می‌خواهد، خیلی راحت پیدا کند. از UI و UX کاران خود بخواهید تا در این زمینه به بهترین نحوی که می‌توانند عمل کنند. از طرفی، کاربر را با بنرهای تبلیغاتی و Pop-Up های بیش از اندازه کلافه نکنید، این بر خلاف قوانین گوگل است.

استراتژی هفتم | کسب رضایت کاربر

گرفتن رتبه سئو و جلب نظر گوگل در امتداد کسب رضایت کاربران است. بنابراین اگر شما محتوایی را که تولید می‌کنید با هدف برطرف کردن نیاز کاربر باشد و همچنین عواملی همانند سرعت سایت را بهینه سازی کنید، قطعا می‌توانید رضایت کاربران سایتتان را کسب کنید. همجنین برای کسب رضایت کاربران میتوانید از طریق شرکت های سئو اقدام کنید.

چند استراتژی برای جلب رضایت کاربر:

شناختن مخاطبان و نیاز آن ها

بهینه سازی محتوا با کلمات کلیدی خاص و مفید.

قالب‌بندی مناسب محتوا برای افرادی که خیلی سطحی متن را می‌خوانند (استفاده از زیرعنوان‌ها و فضای خالی برای استراحت چشم مخاطب)

استفاده از فیلم و تصاویر

استراتژی هشتم | اسپم نکردن سایت

نوشته‌های بی‌مفهوم و بی‌ربط که فقط در جهت پر کردن صفحات سایت به کار می‌روند به شدت به سئو آسیب وارد می‌کنند. از طرفی بولد کردن بیش از اندازه کلمات کلیدی و تکرار بیش از اندازه آن ها، لینک‌های بی‌رویه و به طور کلی هر اقدامی که وب‌سایت شما را به یک اسپم‌کده تبدیل کند، ممکن است تا حد پنالتی شدن، شما را به دردسر بیندازد.

تفاوت سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه

تفاوت سئو کلاه سفید و کلاه سیاه

تکنیک های کلاه سفید دقیقا در تقابل سئو کلاه سیاه قرار می‌گیرد و همچنین استفاده از هر نوع روش سئو کلاه سیاه برخلاف الگوریتم های تعریف شده توسط گوگل عمل می‌کند. برای اینکه بهتر به فرق بین این دو استراتژی پی ببرید، در ادامه به برخی تفاوت‌های آن‌ها می‌پردازیم:

۱. در سئو کلاه سفید تمرکز روی تولید محتوای با کیفیت و طبق نیاز کاربر است، درحالیکه در سئو کلاه سیاه محتوای بی‌کیفیت یا کپی شده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۲. در سئو کلاه سفید از تصاویر با کیفیت استفاده می‌شود و همچنین توضیحات alt یک عکس به نحوی نوشته می‌شود که محتوای آن عکس را توصیف کند در حالی که در روش کلاه سیاه از تکرار کلیدواژه و کلمه کلیدی در توضیحات alt استفاده می‌شود.

۳. یکی از تکنیک های سئو کلاه سفید این است که به صورت بهینه درون محتوا از کلمات کلیدی استفاده شود اما در سئو کلاه سیاه به صورت مکرر از کلیدواژه ها استفاده می‌شود.

۴. در سئو کلاه سفید به صورت طبیعی لینک سازی داخلی و خارجی انجام می‌شود، در حالی که در روش کلاه سیاه خرید بک لینک و ساختن مزرعه لینک ها انجام می‌شود.

تفاوت سئو کلاه سفید و سئو کلاه خاکستری

تفاوت سئو کلاه سفید و خاکستری

سئو کلاه خاکستری در واقع همان سئو کلاه سیاه است اما با انجام یک سری ترفند و تکنیک، ریسک آن کاهش میابد و جلوه کلاه سفید را به خود می‌گیرد. اما سئوی کلاه خاکستری ریسک بیشتری نسبت به سئو کلاه سفید دارد، زیرا از دستورالعمل‌های موتور جستجو برای افزایش رتبه صفحه در SERP ها استفاده می‌کند. اما به خطرناکی روش‌های سئو کلاه سیاه نیست! تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری، روش‌های سیاه را به رنگ سفید در می‌آورند و آن‌ها را از نظر موتورهای جستجو تقریبا قانونی می‌کنند.

مزایای استفاده از سئو کلاه سفید

اگر شما صاحب یک وب سایت یا کسب و کار همراه با سایت هستید، با انجام فاکتورهای سئو کلاه سفید می‌توانید رتبه سئو سایت خود را بهبود بخشید و کسب و کار خود را گسترش دهید. اجرای فاکتورهای سئو کلاه سفید مزایای بسیاری دارد که از جمله ان ها میتوان به این موارد اشاره کرد:

کاهش هزینه‌ها

 استفاده از سئو کلاه سفید، مقرون به صرفه‌تر از روش‌های کلاه سیاه است. در این روش نیازی به استفاده از روش‌هایی که بر خلاف قوانین گوگل است و منجر به پنالتی شدن سایت می‌شود، وجود ندارد.

اخلاق مداری

کارآفرینان و برندها معمولا از سئو کلاه سفید استفاده می‌کنند تا موقعیت خود را در SERP یا نتایج گوکل برای بازدیدکنندگان خود فقط به دلایل اخلاقی و حس مسئولیت توجیه کنند.

امنیت

سایت‌هایی که از روش‌های کلاه سفید استفاده می‌کنند همیشه خیالشان راحت است، چون فعالیت آن‎ها همیشه در جهت رعایت قوانین گوگل است و همچنین از امنیت سایتشان مطمئن خواهند بود. 

ثبات

این یکی از فاکتورهای مهم سئو کلاه سفید است که سایت‌های رتبه گرفته توسط روش‌های کلاه سفید، نسبت به روش‌های کلاه سیاه، همیشه رتبه‌های ثابت طولانی مدتی دارند.

مشکلات استفاده از سئو کلاه سفید

اگرچه که استفاده از تکنیک کلاه سفید بسیار مطمئن و ایمن است اما برای انجام آن مشکلاتی هم وجود دارد که در این بخش به آن ها می‌پردازیم.

محدودیت

مجموعه فعالیت‌های سئو کلاه سفید بسیار محدود و نتیجه گرفتن از آن ها دشوار است و در طولانی مدت می‌توان نتیجه گرفت.

رقابت

در دنیای کلاه سفید، به علت محدودیت گزینه های قابل استفاده، رقابت شدیدی هم وجود دارد که اگر فقط بخواهید به کلاه سفید تکیه کنید، از رقبای خود عقب میمانید.

آیا همیشه باید از سئو کلاه سفید استفاده کرد؟

استفاده از سئو کلاه سفید

به صورت کلی به این سوال نمی‌توان پاسخ داد، زیرا استفاده از تکنیک های سئو به صنعت و جایگاهی که در آن هستید بستگی دارد و کاربرد آن در کسب و کارهای مختلف، متفاوت است.

برخی از کسب و کارها وجود دارند که برای آن که از رقبای خود عقب نمانند، باید از تکنیک های سئو کلاه خاکستری استفاده کنند، همچنین استفاده از این تکنیک‌ها ریسکی است و گاهی اوقات جریمه‌هایی را به دنبال دارد؛ اما خب گاهی اوقات هم منجر به آثار و نتایج مثبت می‌شوند.

اما باید این را هم در نظر بگیرید که شما یا هر کسب و کاری که وابسته به وب‌سایت است، به تکنیک‌های سئو نیاز دارید. این در واقع بخشی از استراتژی بازاریابی محتوا برای افزایش ترافیک و کسب رتبه بهتر در نتایج گوگل است. مخصوصا استراتژی‌های سئو کلاه سفید که یک روش موثر برای بهبود رتبه محسوب می‌شوند و در ضمن نگرانی مجازات‌های احتمالی از سمت گوگل را هم به دنبال ندارند. البته ممکن است بازی با این قوانین و اجرای درست و اصولی آن‌ها زمانبر باشد و مشاهده نتایج این همه زحمت و تلاش کمی طول بکشد؛ اما به هر حال به سختی‌هایش می‌ارزد و بهترین شرط برای یک حضور معتبر و ماندگار در دنیای وب است.

سخن آخر

اگر به دنبال گسترش دادن کسب و کار خود هستید و می‌خواهید از این طریق به کسب سود و درآمد برسید، حتما از تکنیک های سئو برای سایت خود استفاده کنید. همچنین در این مقاله توضیح دادیم که سئو کلاه سفید چیست و تکینک‌های آن شامل چه مواردی است. به طور کلی سئو کلاه سفید به شما کمک می‌کند تا بدون ترس از جریمه شدن توسط الگوریتم‌های گوگل، شاهد رشد تدریجی اما ماندگار سایت خود باشید.

در روش سئوی کلاه سفید رشد شما به صورت تدریجی است و خیلی سریع نخواهد بود و بستگی به شما دارد که از بین روش‌های کلاه سفید و کلاه سیاه کدام روش را برای سئو وب سایت خود انتخاب کنید. البته هرگز این نکته را فراموش نکنید که، بهترین راه دوستی و تعامل طولانی مدت با موتورهای جستجو استفاده از تکنیک‌های سئوی کلاه سفید است.

سوالات متداول شما

برای یادگیری سئو کلاه سفید، باید به اصول و قوانین گوگل و الگوریتم ها توجه کنید. همچنین راه های بسیاری برای یادگیری سئو و الگوریتم های گوگل وجود دارد. می‌توانید خودتان با دیدن ویدیو های آموزشی و استفاده از کتاب های آموزشی، سئو کلاه سفید را یاد بگیرید یا این که در کلاس های حضوری برای آموزش شرکت کنید. اما یادتان باشد که در هر دو روش، شماخودتان باید به دنبال کسب تجربه و تکرار و تمرین باشید، زیرا که بدون تمرین و تجربه نتیجه ای را نخواهید دید!

الگوریتم های گوگل روز به روز در حال به روزرسانی و آپدیت شدن هستند، شما هم باید پا به پای آن ها حرکت کنید و اطلاعات خود را به روز نگه دارید. همچنین می‌توانید با مطالعه مقالات و به روز بودن در دنیای سئو الگوریتم های قدیمی و جدید گوگل را بشناسید و روش های رعایت صحیح آنها را بفهمید.

۱.تولید محتوای باکیفیت
۲.موبایل فرندلی بودن سایت

۳.بهینه سازی سرعت سایت

۴.استفاده از کلمات کلیدی مناسب در هر صفحه
۵. کار روی تجربه کاربری (UI و UX)
۶. تحقیق و جستجوی درست روی کلمات کلیدی
۷. تمرکز روی بازاریابی محتوا.
۸. لینک‌سازی با کیفیت.

۹.راحت بودن دسترسی سایت برای کاربر

۱۰.استفاده از تصاویر و ویدیو

۱۱.کسب رضایت کاربر

۱۲.اسپم نکردن سایت

+ میتونی این مطلب رو با دوستات هم به اشتراک بذاری...

محتوای این بلاگ تایید شده است. تشکر از تیم تحریریه نبض مارکتینگ

محمد امیری - کارشناس ارشد سئو نبض مارکتینگ

+ ممکنه به این مطالب هم علاقه‌مند شی...

+ میتونی دیدگاهت رو با بقیه به اشتراک بذاری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دربـاره ما

فعالیت این آژانس از سال ۱۳۹۴ شروع شده و تا به امروز نتایج گویای فعالیت درخشان ما و همکاران عزیزمون بوده.

نبض مارکتینگ

دسته‌بندی مقالات

دوست داری سایتت تو صفحه اول نتایج گوگل دیده بشه؟!
دوست داری سایتت تو نتـایج اول گوگـل دیده بشه؟!

مشاوره رایگان + جزئیات قیمت

اطلاعات تماست رو وارد کن

در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهیم گرفت           

مشاوره رایگان + جزئیات قیمت

اطلاعات تماست رو وارد کن

در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهیم گرفت    

مشاوره رایگان + جزئیات قیمت

اطلاعات تماست رو وارد کن

در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهیم گرفت     

مشاوره رایگان + جزئیات قیمت

اطلاعات تماست رو وارد کن

در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهیم گرفت 

جزئیات پکیج پیشرو

جزئیات پکیج راهبردی

جزئیات پکیج هوشمند

جزئیات پکیج اقتصادی

جزئیات پکیج راهبردی

جزئیات پکیج پیشرو

جزئیات پکیج هوشمند

جزئیات پکیج اقتصادی

جزئیات پکیج پیشرو

جزئیات پکیج راهبردی

جزئیات پکیج هوشمند

جزئیات پکیج اقتصادی