نبض مارکتینگ

Nabze Marketing
Creative Agency

تاثیر سرعت بر سئو و بهینه سازی سایت

تاثیر سرعت سایت بر سئو و بهینه سازی سایت

فهرست مطالب

 مقدمه

در یک کلام: چون برای کاربر اهمیت دارد!

و گوگل و سایر موتور های جستجو عاشقان سینه چاک کاربران اینترنت هستند و برای جلب رضایت آن ها هر کاری می کنند تا آن ها را راضی نگه دارند!

گوگل برای اثبات این عشق، در برخورد با معشوقه اش ( همان کاربر !!) اصول و قواعدی تعیین کرده که هر کس آن ها را نادیده بگیرد به شدیدترین نحو جریمه می شود؛ یکی از این اصول اجرای دستورات کاربر با حداکثر سرعت ممکن است.

در عصر رقابتی فعلی ، صدم ثانیه ها هستند که تعیین می کنند چه چیزی به چه کسی برسد.

طبق تحقیقات آمازون هر ۰.۱ ثانیه تاخیر در بارگزاری سایت معادل است با ۱ % کاهش در فروش.

در تبیین اهمیت سرعت ، این مقدمه ی عریض و طویل را با جمله ای از پیتر دراکر، صاحب نظر در عرصه تجارت و کسب و کار ، به پایان می بریم:

 “در عصر حاضر ، شرکت های بزرگتر شرکت های کوچتر را شکست نمی دهند بلکه شرکت های سریع تر شرکت های کند تر را شکست می دهند. “

سئو یا بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو یعنی چه؟

از اهمیت فراوان سرعت سایت در سئو گفتیم ؛ سوالی که پیش می آید این است که اصلا سئو(SEO) یا بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو چیست؟!

Search Engine Optimization  یا به اختصار SEO یعنی انجام اقداماتی به منظور کسب رتبه ای بهتر در نتایج موتور های جستجو ؛ به همین سادگی!

هیچ کسب و کاری بدون مخاطب عمر درازی نخواهد داشت.

یک کسب و کار اگر بهترین محصولات و خدمات را تولید کند و با قیمت مناسبی هم عرضه کند اما قادر به جذب مخاطب به صورت هدفمند نباشد باید میدان را به رقبا بسپارد.

مخاطب و مشتری برای یک کسب و کار حکم اکسیژن برای انسان را دارد و چه فضایی بهتر از اینترنت برای دستیابی به مشتریان جدید و حفظ مشتریان فعلی؟!

اینجاست که اهمیت سئو نمایان می شود.

در واقع سئو به شما کمک می کند به گروه بزرگی از مشتریان دسترسی داشته باشید و بتوانید آن ها را جذب کنید. در نتیجه هزینه سئو که می کنید در مقابل افزایش تعداد ورودی ها ارزش داره!

در بازار شلوغ و پر زرق و برق کسب و کار های مختلف ، بدون رعایت اصول سئو ، حجره ای کوچک در کوچه ای فرعی خواهید بود!

عوامل مختلفی بر رتبه سایت در صفحه نتایج موتور های جستجو ( SERP ) تاثیر گذار هستند.عواملی مثل محتوا، لینک سازی ، UI ، UX ، سرعت لود سایت و …. .سرعت یکی از مهمترین فاکتورهاست زیرا اگر بقیه موارد به خوبی انجام شود اما سایت سرعت لود خوبی نداشته باشد در نتیجه نمی تواند به خوبی دیده شود و ورودی های زیادی داشته باشد. بهینه سازی سرعت سایت کار یک سئوکار حرفه ای است که در این زمینه هم تخصص و هم تجربه دارد.

رابطه سرعت سایت و سئو

در این مطلب به دنبال بیان تاثیر سرعت سایت بر سئو هستیم.

سرعت همیشه پای ثابت سرفصل های آموزش سئو بوده و هست و خواهد بود!

نسل های گذشته ی کاربران اینترنت به لطف صدای گوش خراش و مشکلات وصل شدن اینترنت دایال آپ ، انسان های صبوری شدند!

انسان های صبوری که شاید برای باز شدن صفحه ای جدید انتظاری چند دقیقه ای را هم با کمال میل می پذیرفتند؛ موقعیتی که امروزه حتی تصور آن سخت و عذاب آور است.

تاثیر سرعت سایت در سئو بر کسی پوشیده نیست.

دیر لود شدن صفحات یک سایت کاربر را خسته و کلافه می کند و نهایتا موجب خروج کاربر از سایت می شود و ترک زود هنگام سایت توسط کاربر ، موتور های جستجو را به آن سایت بدبین می کنند و موجب می شوند رتبه سایت در صفحه نتایج تنزل یابد.

 

علاوه بر این ، حتی اگر در سایر آیتم های موثر بر سئو مثل لینک سازی ( بررسی تاثیر لینک سازی بر سئو ) و … عالی کار کرده باشیم و در رتبه های خوب باشیم ممکن است کاربر به دلیل تجربه ناخوشایندی که از بازدید های قبلی داشته قید ورود به سایت کُند ما را بزند! از مزایای سرعت بالای لود سایت می توان به کمک به افزایش نرخ تبدیل اشاره کرد.

نرخ تبدیل این موضوع را بررسی می کند که چند درصد از کاربرانی که وارد سایت می شوند عملکرد مطلوبی که ما تعیین کرده ایم را انجام می دهند.مثلا ممکن است برای یک سایت ، عضویت در خبرنامه این هدف باشد یا برای سایتی دیگر کلیک روی قسمتی خاص از صفحه و … .

با توجه به تاثیر تجربه کاربری ( UX ) بر سئو، می توان از طریق افزایش سرعت سایت زمینه را برای تعامل راحت تر کاربر با سایت فراهم کرد و از این طریق تجربه ای مثبت و خوشایند برای کاربر ایجاد کرد.

در رابطه با تاثیر سرعت سایت بر سئو مطالعات مختلفی انجام شده است.

مثلا نتایج یکی از این مطالعات نشان می دهد که برای حفظ کاربر در سایت، حداکثر طول مدت لود صفحات نباید بیشتر از ۴ ثانیه باشد. رعایت این نکته به خصوص در سئو فروشگاه  اینترنتی بسیار اهمیت دارد زیرا موقع پرداخت کاربر منتظر لود صفحات نمی ماند و اگر سرعت لود صفحه خوب نباشد شما مشتری واقعی را از دست داده اید. 

در رابطه با سرعت بارگذاری سایت و تاثیر آن بر سئو می توانید نتایج مطالعات انجام شده در سایت های MOZ و Semrush  را هم مشاهده نمایید.

چطوری سرعت سایت در موبایل رو افزایش بدیم؟
وبلاگ

روش های افزایش سرعت در موبایل

بهبود سرعت موبایل

منظور از سرعت سایت چیست؟

برای پاسخ به این سوال می توان سه گزینه را در نظر گرفت:

سرعت سایت یعنی زمانی که طول می کشد تا یک صفحه به طور کامل برای کاربر بارگذاری شود.

سرعت سایت یعنی زمانی که طول می کشد ربات های گوگل که در صفحات مختلف می خزند ، محتوای یک صفحه را دانلود کنند.

در کنار سرعت لود سایت، باید به اهمیت محتوا در سئو هم توجه داشته باشیم و محتوایی ارائه کنیم که تامین کننده نیاز کاربران باشد.

سرعت سایت یعنی زمانی که طول می کشد تا سرور سایت به درخواستی که از سمت بازدید کننده ارسال می شود ( می تواند از سمت یک کاربر حقیقی یا ربات های گوگل باشد ) پاسخ دهد.

با رعایت نکاتی که در ادامه بیان می شود سرعت سایتتان ( فارغ از اینکه تعریفتان از سرعت سایت کدام یک از موارد بالا باشد ) افزایش چشمگیری خواهد داشت.

عوامل اصلی موثر در سرعت سایت

هاست

هاست یک وب سایت تاثیر مستقیمی بر سرعت آن دارد.

هاست فضاییست در یک سرور که به منظور ذخیره اطلاعات یک سایت استفاده می شود. هاست های اشتراکی چندین وب سایت را بر روی یک IP بالا می آورند و این امر موجب تقسیم منابع بین سایت ها و در نهایت کاهش سرعت هر کدام از سایت ها می شود.

به همین دلیل توصیه می شود حتی الامکان از هاست های اختصاصی یا مجازی استفاده کنید.این هاست ها در مقایسه با هاست اشتراکی هزینه بیشتری دارند اما در عوض مشکلات مربوط به سرعت پایین صفحات سایت را به حداقل می رسانند.

توصیه:

علاوه بر نوع هاست ( اختصاصی یا اشتراکی بودن آن ) ، محل جغرافیایی سرور و نزدیکی آن به بازار هدف سایت نیز حائز اهمیت است زیرا با نزدیکتر بودن سرور به کاربران سایت، درخواست های ارسالی کاربران به سرور سریع تر پاسخ داده می شوند و این یعنی افزایش سرعت سایت.

پس به منطقه جغرافیایی سرور نیز باید توجه شود.

البته برای بازار های جهانی بهتر است از سیستم توزیع محتوا ( Content Delivery Network ) استفاده کنید.نحوه عملکرد CDN به این صورت است که هنگام دریافت درخواست کاربر ، برای ارسال پاسخ ، نزدیکترین سرور به کاربر را انتخاب می کند و به این ترتیب سرعت سایت افزایش می یابد.

کد های خروجی از سرور

کد های CSS  و Javascript که از سرور به مرورگر ارسال می شوند دارای فضاهای خالی و کامنت های مختلفی هستند که توسط برنامه نویس برای خوانایی بهتر این کد ها استفاده شده است.

برای کاهش حجم این کد ها می توان این فضا های خالی و کامنت ها را بدون اینکه در عملکرد آن ها مشکلی ایجاد شود حذف کرد و بعد به مرورگر ارسال کرد.

توصیه:

برای فشرده کردن کد های ارسالی بهتر است از ابزار هایی مثل Gzip استفاده کنید.این ابزار تاثیر خوبی بر افزایش سرعت ارسال و دریافت دستورات بین کاربر و سرور دارد.

بهینه سازی تصاویر

تصاویر و رنگ ها روح یک سایت هستند!

بدون تصاویر ، سایت ها بی روح و سرد میشوند.تاثیر UI  بر بهبود سئو بر کسی پوشیده نیست.

برای افزایش سرعت سایت وردپرسی میتوان از افزونه WP Smush به منظور کاهش حجم تصاویر بدون کاهش کیفیت آن ها استفاده کرد.

همینطور می توانید از ویژگی LazyLoad  استفاده کنید تا تصاویر فقط وقتی لود شوند که کاربر به آن ها نیاز دارد و آن ها را می بیند.

بهینه سازی تصاویر
روش های سئو تصاویر
وبلاگ

نحوه سئو تصاویر با ۱۴ روش کاربردی

سئو تصاویر

استفاده از کش ( Cache )

به کمک استفاده از سیستم کش ، محتواهای تکراری مکرر از سرور درخواست نمی شوند و در عوض از همان فایل های ذخیره شده دوباره استفاده می شود که این امر کمک زیادی به افزایش سرعت سایت می کند و علاوه بر آن ، بار زیادی را هم از دوش سرور بر می دارد و به این ترتیب سرور می تواند به سایر فعالیت ها بپردازد.

قالب وب سایت

قالب هایی که محتوای گرافیکی سنگینی دارند می توانند همه زحمات شما برای افزایش سرعت سایت را به باد بدهند!

در انتخاب قالب برای سایت خود حتما این نکته را مد نظر داشته باشید که قالب سنگین تر شاید ظاهر جذابتری داشته باشد ولی ریسک افزایش زمان لود سایت و هدایت کاربران به سمت سایت های رقیب را به همراه دارد.

یک قالب سبک می تواند هزینه های سئو را کاهش دهد و مسیر رسیدن به اهدافتان را هموار کند.

نکات تکمیلی برای افزایش سرعت سایت:

  • حتی الامکان از افزونه های کمتری استفاده کنید و افزونه های غیر کاربردی را حذف کنید.
  • تغییر مسیر ها ( Redirect ) را به حداقل برسانید.
  • محتوای خراب را از سایت حذف کنید.

چگونه سرعت سایت را اندازه گیری و بهینه کنیم؟

کنترل و اندازه گیری سرعت سایت در بازه های زمانی مختلف به مدیر سایت کمک می کند عواملی که موجب کاهش سرعت سایت می شوند را شناسایی کند و از بهینه بودن عوامل تعیین کننده سرعت سایت اطمینان داشته باشد.

برای سنجش سرعت سایت ابزار های مختلفی وجود دارند.

قبل از معرفی این ابزار ها بهتر است مفاهیمی که در اکثر این ابزار ها مشترک هستند و احتمالا با آن ها روبرو خواهید شد را شرح دهیم.

مفاهیم مربوط به اندازه گیری سرعت سایت

زمان رسیدن به اولین بایت ( TTFB)

به طور خلاصه شاخصی است که زمان پاسخگویی سرور به درخواست کاربر را می سنجد.

می توان گفت هر چه این زمان کمتر باشد ، کاربر پس از ارسال درخواست ، زودتر تغییراتی را در صفحه مشاهده می کند که نشان دهنده این است که درخواست به سمت سرور ارسال شده است و پاسخ سرور در راه است.

درخواست های HTTP

درخواست کاربر در صفحات وب، از طریق پروتکل HTTP به سرور ارسال می شود.

به طور کلی هر چه نمایش کامل تمام صفحات وب سایت برای کاربر نیازمند ارسال درخواست های بیشتری به سرور باشد سرعت بارگذاری صفحات کاهش می یابد.

پس هر چه تعداد درخواست های ارسالی به سرور برای لود صفحه کمتر باشد سرعت سایت بیشتر است.

خلاصه سازی منابع

کد های CSS و Javascript که بین سرور و کلاینت تبادل می شوند برای خوانایی بهتر ، دارای فضا های خالی و کامنت ها و … هستند.

وجود این فضا های خالی حجم این کد ها را افزایش می دهد.می توان این فواصل و کامنت ها را حذف کرد و از این طریق بدون ایجاد اختلال در عملکرد کد ها سرعت اجرای آن ها را افزایش داد.

حال که با برخی از مفاهیم اصلی و ابتدایی آشنا شدیم می توانیم از ابزار های سنجش سرعت سایت استفاده کنیم.

PageSpeed insights

یکی از ابزار های گوگل است که عوامل مختلف را در نظر می گیرد و به هر کدام وزن متفاوتی می دهد و در نهایت نمره ای بین ۱ تا ۱۰۰ به سایتتان می دهد.نمره بالاتر به معنی عملکرد بهتر و سرعت بیشتر است.

این ابزار علاوه بر نسخه دسکتاپ نسخه موبایلی سایتتان را نیز بررسی می کند و توصیه هایی در جهت بهبود سرعت سایتتان ارائه می کند.

page-speed-insights

جی تی متریکس ( GTmetrics )

می توان جی تی متریکس را محبوب ترین ابزار برای سنجش سرعت سایت دانست.

جی تی متریکس بر اساس PageSpeed  و بر مبنای استاندارد های یاهو ( شاخص YSlow ) به سرعت سایتتان از A  تا F  نمره می دهد.

WebPageTest

با استفاده از این ابزار رایگان می توان یک تحلیل جامع از سرعت سایت و علل کندی آن به دست آورد.با استفاده از گزارش این ابزار می توان مشکلات امنیتی، تصاویر پر حجم، پردازش های زمان بر و سایر مشکلات احتمالی را پیدا و رفع کرد.

تاثیر ریدایرکت در سئو
وبلاگ

تاثیر انواع ریدایرکت در سئو چیست؟

تاثیر ریدایرکت در سئو

سخن پایانی ...

اگر به دنبال کسب رتبه ای برتر در صفحه نتایج موتور های جستجو هستید بهتر است اصول سئو را رعایت کنید؛ در واقع مجبور هستید اصول سئو را رعایت کنید !!اصول سئو برای تمام سایت ها یکی است تنها تکنیکها متفاوت است. سئو پزشکی با سئو شرکتی با سئو فروشگاهی تنها در تکنیک ها تفائت دارد  و الا اصول یکسان است.

مجبور هستید چون در غیر این صورت به صفحات دوم و سوم و n اُم نتایج گوگل خواهید رفت؛ از قدیم هم که گفته اند بهترین مکان برای پنهان کردن اشیا و وسایل قیمتی صفحه دوم نتایج گوگل است چون هیچ کس به آن جا سر نمی زند!

یکی از فاکتور های مهم در کسب رتبه های برتر در صفحه نتایج موتور های جستجو ، سرعت بارگذاری سایت است. 

در این مطلب به دنبال تبیین اهمیت سرعت سایت در سئو و همینطور معرفی ابزار هایی برای سنجش سرعت سایت و بهینه سازی آن و نیز تشریح دلایل اصلی کُند بودن سایت بودیم.

پس دیگر وقت تلف کردن جایز نیست!

پیش به سوی سرعت 😀😀😀

راستی اگه به دنبال سفارش سئو حرفه ای هستید حتما با شماره های ما در نبض مارکتینگ تماس بگیرید.

سوالات متداول شما

منظور از سرعت سایت مدت زمان لازم برای بارگیری صفحات سایت است.

با بهبود سرعت لود صفحات میزان نرخ پرش کاربر کاهش می یابد. در نتیجه سئو سایت بهبود می یابد.

+ میتونی این مطلب رو با دوستات هم به اشتراک بذاری...

محتوای این بلاگ تایید شده است. تشکر از تیم تحریریه نبض مارکتینگ

محمد امیری - کارشناس ارشد سئو نبض مارکتینگ

+ ممکنه به این مطالب هم علاقه‌مند شی...

+ میتونی دیدگاهت رو با بقیه به اشتراک بذاری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دربـاره ما

فعالیت این آژانس از سال ۱۳۹۴ شروع شده و تا به امروز نتایج گویای فعالیت درخشان ما و همکاران عزیزمون بوده.

نبض مارکتینگ

دسته‌بندی مقالات

دوست داری سایتت تو صفحه اول نتایج گوگل دیده بشه؟!
دوست داری سایتت تو نتـایج اول گوگـل دیده بشه؟!

مشاوره رایگان + جزئیات قیمت

اطلاعات تماست رو وارد کن

در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهیم گرفت           

مشاوره رایگان + جزئیات قیمت

اطلاعات تماست رو وارد کن

در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهیم گرفت    

مشاوره رایگان + جزئیات قیمت

اطلاعات تماست رو وارد کن

در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهیم گرفت     

مشاوره رایگان + جزئیات قیمت

اطلاعات تماست رو وارد کن

در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهیم گرفت 

جزئیات پکیج پیشرو

جزئیات پکیج راهبردی

جزئیات پکیج هوشمند

جزئیات پکیج اقتصادی

جزئیات پکیج راهبردی

جزئیات پکیج پیشرو

جزئیات پکیج هوشمند

جزئیات پکیج اقتصادی

جزئیات پکیج پیشرو

جزئیات پکیج راهبردی

جزئیات پکیج هوشمند

جزئیات پکیج اقتصادی