نبض مارکتینگ

Nabze Marketing
Creative Agency

الگوریتم های گوگل

انواع الگوریتم های گوگل | الگوریتم ها چگونه کار می‌کنند؟

فهـرست مطالـب

باید بدانید که فضای گوگل و اینترنت همانند یک باغ وحش است. برای جلوگیری از هرج و مرج، قوانینی وجود دارد که به این قوانین، الگوریتم های گوگل گفته می‌شود.

اگر موتورهای جستجوی گوگل برای سئو هیچ قانونی نداشته باشند، همه جا از سایت های اسپم و بی کیفیتی که تنها به دنبال منافع شخصی هستند، پر می‌شوند و همچنین حاضرند هر کاری کنند تا کاربر را به سایت خود بکشانند! 

موتورهای جستجوی گوگل از الگوریتم ها برای بررسی محتوای سایت، وضعیت لینک سازی و در نهایت، برای رتبه بندی نتایج جستجو و سئو استفاده می‌کنند.

الگوریتم چیست؟

الگوریتم های گوگل

واژه الگوریتم بیشتر در مباحث ریاضی و برنامه نویسی کاربرد دارد اما الگوریتم ها در اکثر مواقع همراه ما هستند.

در واقع الگوریتم ها فهرستی از قوانین و دستوراتی هستند که یک کامپیوتر برای انجام یک کار، باید آنها را رعایت کند.

الگوریتم گوگل چیست؟

الگوریتم گوگل چیست

الگوریتم‌های گوگل سیستم‌های پیچیده‌ای هستند که به گوگل در پیدا کردن و رتبه‌بندی مرتبط‌ ‌ترین صفحات برای عبارت جستجو شده کمک می‌کنند. در واقع کل سیستم رتبه‌بندی گوگل از چندین الگوریتم ساخته شده که هر کدام فاکتورهای مختلف درون یا برون صفحه را در نظر می‌گیرند.

الگوریتم های گوگل، راهی برای رفع نیاز کاربر

اگر شما در زمانی که هنوز الگوریتمی برای بهبود رتبهٔ سئو وجود نداشت عبارتی را جستجو می‌کردید، با دنیایی از تبلیغات نامرتبط و آزاردهنده مواجه می‌شدید.

خوشبختانه گوگل صدای فریاد رنج کاربرانش را شنید و طراحی و توسعه فرشته های نجات خودش را آغاز کرد.

الگوریتم های گوگل یاد دادند که چطور باید فرآیند تولید محتوا انجام شود و همچنین محتوا بر چه اساسی تولید شود. این الگوریتم ها معتقد بودند که تولید محتوا باید با رعایت قوانین گوگل و در راستای نیاز کاربران باشد.

الگوریتم ها دو هدف سرنوشت ساز و مهم را دنبال می‌کنند:

۱. کاهش رتبه سایت های بی کفیت و اسپم

۲. افزایش رتبه سایت های با ارزش و کاربر-محور

زمان زیادی طول کشید تا سایت ها در صفحات نتایج، جایگاه واقعی خود را به دست آوردند و در این مدت، در میدان جنگ سئو دیگر آن رنگ و بوی اسپم وجود نداشت.

در قدم بعدی چه شد؟

موتورهای جستجوی گوگل از موتور به یک ربات هوشمند تبدیل شدند!

باغ وحش مجازی گوگل

الگوریتم های گوگل

به طور کلی اگر به الگوریتم های گوگل توجه کنید، متوجه می‌شوید که گوگل برای خودش باغ وحشی را راه انداخته است.

 به‌روزرسانی‌های گوگل به دو دسته بزرگ و کوچک تقسیم می‌شوند. به‌روزرسانی‌های کوچک ممکن است که چند بار در روز هم رخ بدهند اما اثر آن‌ها به اندازه‌ای نیست که ما متوجه تغییر شویم.

 از طرف دیگر الگوریتم‌های بزرگ موتور جستجوی گوگل سالانه رخ می‌دهد و به قدری سر و صدا می‌کنند که حتی گوگل هم آپدیت جدید را تأیید و نامی را برای آن انتخاب می‌کند.

از آنجا که اکثر اسامی الگوریتم‌های ابتدایی گوگل از روی حیوانات گرفته شده بودند بسیاری آن را باغ وحش مجازی گوگل نامیدند.

الگوریتم های گوگل و جریمهٔ آنها

بسیاری از الگوریتم ها که از طرف گوگل معرفی میشوند، تاثیر به سزایی در رتبهٔ سئو و جایگاه سایت در نتایج جستجوی گوگل دارند. بنابراین باید حواستان به این الگوریتم ها باشد:

-الگوریتم پاندا

-الگوریتم پنگوئن

-الگوریتم کبوتر

-الگوریتم مرغ مگس خوار

-الگوریتم موش کور

-الگوریتم دزد دریایی

-الگوریتم تازگی محتوا

-الگوریتم ونیز

-الگوریتم رنک برین

-الگوریتم رقص گوگل

-الگوریتم موبایل گدون

-الگوریتم فرست ایندکس

-الگوریتم PayDay Loan

الگوریتم برت

-الگوریتم سند باکس گوگل

-الگوریتم طبی یا مدیک

-الگوریتم MUM

 

الگوریتم پاندا (Panda Algorithm)

الگوریتم پاندا یکی از الگوریتم های گوگل

الگوریتم پاندا در سال ۲۰۱۱ راه اندازی شد که اولین الگوریتمی است که در دنیای سئو به صورت رسمی معرفی شد. وظیفه اصلی این الگوریتم بررسی کیفیت محتوا و شناسایی میزان رضایت کاربران از متن قرار گرفته در صفحه است.

بسیاری تصور می‌کنند این الگوریتم فقط بر روی محتوای تکراری تمرکز دارد در حالی‌ که عملکرد آن بسیار گسترده تر است.

بیشترین تمرکز الگوریتم پاندا بر محتوای تکراری است که شما باید تلاش کنید تا محتوای منحصر به فرد خودتان را تولید کنید. تمرکز الگوریتم پاندا بیشتر بر سئوی (on-page) است و همچنین تطابق عبارت سرچ شده توسط کاربران را با موضوع کلی صفحه می‌سنجد.

 

 

حساسیت این الگوریتم به دو مسئله بسیار است:

۱.سایت‌هایی که فقط با هدف لینک دهی به سایت‌های دیگر به وجود آمده‌اند

۲.سایت‌هایی با محتوای بسیار کوتاه

بنابراین باید طوری تولید محتوا کنید که محتوای شما کم حجم نباشد. اگر محتوایی دارید که از لحاظ تعداد کلمات و لینک های خارج شده از صفحه کم حجم است، آن را اصلاح یا حذف نمایید .

همچنین یکی دیگر از مسائلی که الگوریتم پاندا آن را بررسی می‌کند، میزان تکرار کلمهٔ کلیدی درون محتوا است. این مورد به تنهایی میتواند وب سایت شما را اسپم کند و رتبه شما را در صفحات نتایج گوگل پایین بیاورد.

الگوریتم پنگوئن (Penguin Algorithm)

الگوریتم پنگوئن یکی از الگوریتم های گوگل

الگوریتم پنگوئن در واقع روشی برای مقابله با سایت‌هایی است که قصد دارند با خرید بک لینک یا استفاده از تکنیک های کلاه سیاه در لینک سازی جایگاه خود را در نتایج جستجو بهبود دهند.

با اعلام کردن گوگل در جهت تاثیر مثبت بک لینک، برخی سایت ها شروع به ساختن یا خریدن بک لینک های مصنوعی کردند. گوگل هم برای مقابله با این سایت ها، الگوریتم پنگوئن را راه اندازی کرد.

برای در امان ماندن از جریمه الگوریتم پنگوئن بهتر است که موارد زیر را در نظر بگیرید‌:

– از سایت‌های کم کیفیت و اسپم لینک نگیرید و سعی کنید همواره پروفایل لینک‌ها را بررسی نمایید‌.

– لینک‌هایی که از سایت‌هایی با سئوی ضعیف می‌آیند می‌توانند برای شما دردسر ساز شود. همین طور لینک‌هایی که از سایت‌هایی با موضوعات غیر مرتبط به سایت شما داده می‌شود توسط الگوریتم پنگوئن شناسایی خواهند شد.

– لینک‌هایی که دارای anchor text بیش از حد هستند نیز می‌توانند مشکل ساز باشند.

 

penguin
وبلاگ

الگوریتم پنگوئن؛ جدال با پیوندهای سیاه

الگوریتم پنگوئن

الگوریتم کبوتر (Pigeon Algorithm)

الگوریتم کبوتر یکی از الگوریتم های گوگل

تمرکز الگوریتم کبوتر بر سئوی محلی است که عبارت جستجو شده توسط کاربر را بررسی می‌کند و اگر این عبارت به یک موقعیت مکانی یا کسب و کار محلی اشاره داشته باشد، نزدیک‌ترین و بهترین پیشنهادات را در اختیار او قرار می‌دهد. همچنین بر نقشه گوگل توجه ویژه‌ای داشته است و منجر به توانایی گوگل در ارائه نتایج نزدیک به کاربران شده است.

الگوریتم کبوتر گوگل
وبلاگ

الگوریتم کبوتر گوگل چگونه کار می‌کند؟ چه تاثیری بر جستجو و سئوی سایت دارد؟

الگوریتم کبوتر گوگل

الگوریتم مرغ مگس خوار (Hummingbird Algorithm)

الگوریتم مرغ مگس خوار

وظیفه اصلی الگوریتم مرغ مگس خوار، درک مفهوم عبارت جستجو شده و بررسی آن می‌باشد.

الگوریتم گوگل با این بررسی تلاش میکند تا مرتبط ترین نتیجهٔ جستجو را به کاربر نمایش دهد. حالا هرچه زمان می‌گذرد و دستگاه‌ها بیشتر به تایپ صوتی مجهز می‌شوند اهمیت بیشتری می‌یابد. بر همین اساس، مرغ مگس خوار به کل عبارت سرچ شده توجه می‌کند نه تک‌تک کلمات.

چرا که ممکن است به دلایلی چون اشتباهات تایپی و… عبارتی سرچ شود که در واقع منظور کاربر نباشد. اما گوگل به کمک این الگوریتم می‌تواند نتایجی را ارائه دهد که با وجود اشتباه تایپی با آنچه در ذهن کاربر بوده تطابق داشته باشد.

دقیقا این عمل، نشان میدهد که در محتوا لازم نیست کلمات کلیدی بیش از حد تکرار شوند و فقط کافی است که استفاده از مترادف های کلمه کلیدی بیشتر و بهینه تر باشند.

اگر قصد دارید نوشته‌هایتان را برای این الگوریتم گوگل سئو کنید باید علاوه بر کلیدواژه از مترادف‌های آن نیز استفاده کنید. متن باید به اندازه کافی روان نوشته شده باشد و خوانایی خوبی داشته باشد. اما نگران نباشید؛ چراکه مرغ مگس خوار کسی را به خاطر عدم رعایت این نکات جریمه نخواهد کرد. فقط با رعایت آن‌ها می‌توانید بهتر در نتایج جستجوی مرتبط با نوشته‌هایتان ظاهر شوید.

 

الگوریتم موش کور (Possum Algorithm)

الگوریتم موش کور

الگوریتم موش کور نیز همانند الگوریتم کبوتر یکی دیگر از الگوریتم های گوگل برای سرچ محلی است،  بعد از به‌ روزرسانی الگوریتم سرچ محلی، برای برخی کسب و کارهایی که در رتبه‌بندی کلی گوگل نمی‌توانستند رتبه خوبی به دست بیاورند ساده‌تر شد تا کاربران هم راحت‌تر بتوانند به کسب و کارهای نزدیک خود دست پیدا کنند. بنابراین با این آپدیت رتبه‌بندی سرچ محلی کاملاً از رتبه‌بندی سرچ‌ها جدا شد و تغییرات زیادی در نتایج سرچ محلی به وجود آمد.

الگوریتم دزد دریایی (Pirate Algorithm)

الگوریتم دزد دریایی یکی از الگوریتم های گوگل

الگوریتم دزد دریایی، یکی دیگر از الگوریتم های گوگل است که همانند الگوریتم پاندا با سرقت محتوا مقابله می‌کند. به این ترتیب، این الگوریتم برای سایت‌هایی که محتوای تکراری منتشر می‌کنند رتبه منفی در نظر میگیرد.

خصوصاً سایت‌هایی که بدون کپی رایت در زمینه دانلود کتاب، فیلم یا موزیک فعالیت می‌کنند، تحت تاثیر این الگوریتم گوگل خواهند بود.

البته هنوز میزان دقت و قدرت این الگوریتم در حدی نیست که به دنبال تک تک وب سایت‌های جدید که محتوای دزدی دارند بیفتد و همچنین روز به روز تعدا سایت هایی که سرقت محتوایی دارند بیشتر میشود.

اما برای کسانی که می‌خواهند روی وبسایت خود سرمایه‌گذاری کنند و خدمات سئو سایت را داشته باشند، توجه به این نکته اهمیت زیادی دارد تا مطمئن شوند که به دام دزد دریایی نیفتند.

seo
وبلاگ

الگوریتم دزد دریایی؛ چطور با سارقین مقابله کنیم؟

الگوریتم دزد دریایی

الگوریتم تازگی محتوا (Freshness Algorithm)

گوگل با ارائه این الگوریتم، رتبه بندی سایت ها را به گونه ای تغییر داد که محتوای تازه تر در بالاترین نتایج قرار بگیرد. به این ترتیب اگر موضوعی در یک دوره بسیار بولد میشد یا یک رویدادی در حال اتفاق بود، کاربران راحت‌تر می‌توانستند به مطالب مربوطه دست پیدا کنند.

الگوریتم ونیز (Venice Algorithm)

از میان الگوریتم های گوگل، الگوریتم ونیز یکی دیگر از الگوریتم های مربوط به جستجوی محلی می‌باشد که IP  یا موقعیت جغرافیایی که برای سایت تعریف شده باشد را نیز در نتایج جستجوی گوگل دخیل میکند.

الگوریتم رنک برین (Rank Brain)

الگوریتم رنک برین

رنک برین در میان الگوریتم‌های گوگل برای جستجو به نوعی هنرنمایی گوگل است؛ چراکه گوگل در این به‌روزرسانی برای مدیریت عبارت‌های سرچ شده از ماشین یادگیری استفاده کرده است. به این ترتیب می‌تواند معنی کلماتی که نمی‌شناسد را حدس بزند، کلمات با معنای مشابه را پیدا کند و بر اساس آن نتایج مرتبط را ارائه دهد.

این الگوریتم یکی از مهم ترین الگوریتم ها برای رتبه بندی سایت ها است که برای آنالیز سئو سایت به کار می‌رود! به صورت کلی میتوان نتیجه گرفت که باید در تولید محتوا از کلمات کلیدی مرتبط که مفهوم یکسانی دارند، استفاده کرد

الگوریتم رقص گوگل (Google Dance)

الگوریتم رقص گوگل

گوگل وب سایت‌ها و صفحات جدید را چند بار در صفحه نتایج جا به جا می‌کند تا رفتار کاربران را نسبت به آن بسنجد و بتواند نسبت به تعداد کلیک‌ها، مدت زمانی که کاربران در صفحه می‌مانند و به طور کلی رفتار کاربران، رتبه مناسبی برای صفحه جدید در نظر بگیرد.

گاهی هم ممکن است رقص گوگل برای صفحه‌ای که تازه ایجاد نشده اتفاق بیفتد. علت آن می‌تواند این باشد که گوگل به تازگی متوجه این صفحه شده و قصد دارد یک شانس برای گرفتن رتبه بهتر به این صفحه بدهد. اگر زمانی که این صفحه در رقص گوگل در رتبه‌های اول و دوم قرار گرفت توانست کاربران را به خود جذب کند قطعاً تأثیر خوبی در رتبه‌اش خواهد دید.

dance-algorithm
وبلاگ

الگوریتم رقص گوگل؛ سازِ چپ‌کوک

الگوریتم رقص گوگل

الگوریتم موبایل گدون (Mobilegeddon)

الگوریتم موبایل گدون یکی از الگوریتم های گوگل

هدف این الگوریتم ارتباط راحت و دسترسی سریع کاربران با وب سایت شما از طریق پلتفرم موبایل است. موبایل فرندلی بودن فاکتوری است که در حال حاضر اهمیت بالاتری برای گوگل نسبت به نسخه دسکتاپ دارد.

موبایل فرست ایندکس (Mobile First Index)

در گذشته بسیاری از کاربران گوگل تنها از نسخه دسکتاپ استفاده می‌کردند، اما با گذشت زمان، درصد بیشتری از کاربران به استفاده از نسخه موبایل وبسایت‌ها روی آوردند.

به همین دلیل گوگل هم تمرکزش را بر روی نسخه موبایل وبسایت‌ها گذاشت و گوگل به صورت رسمی اعلام کرد که نسخه موبایل سایتها در اولیت اولش قرار دارد و از طریق نسخه موبایل صفحات را ایندکس می‌کند.

الگوریتم (PayDay Loan)

این الگوریتم از مجموعه الگوریتم های گوگل، برای مقابله با سایت های مستهجن و سایت های قمار که نوعی سایت های اسپم هستند، ایجاد شده است.

الگوریتم برت (BERT Algorithm)

الگوریتم گوگل برت

این الگوریتم همانند الگوریتم رنک برین است که عملکرد آن طبق ماشین یادگیری و هوش مصنوعی است.  یک تکنیک وابسته به شبکه عصبی که برای پردازش زبان طبیعی به وجود آمده است.

 کلمه BERT هم از حروف ابتدایی کلمات Bidirectional Encoder Representations from Transformers به معنی «رمزگذار دوطرفه نمایش داده شده از مبدل‌ها» گرفته شده است.

برت می‌تواند با توجه به کلمات قبلی و بعدی به معنای کلمه پی ببرد، به عبارت دیگر برای تشخیص معنی کلمه از متن و روابط کلمات در جمله و مفهوم آن استفاده می‌کند.

الگوریتم گوگل برت
وبلاگ

الگوریتم گوگل برت چیست؟ این الگوریتم چگونه کار می‌کند؟

الگوریتم گوگل برت

الگوریتم سندباکس گوگل (Google Sandbox)

روزانه سایت‌های زیادی تاسیس می‌شوند ولی بسیاری از آن‌ها فعالیت خود را به صورت بلند مدت ادامه نمی‌دهند. در نتیجه گوگل در ماه‌های ابتدایی، سایت شما در سندباکس (زمین بازی کودکان) قرار می‌دهد تا از ادامه‌ی فعالیت و کیفیت محتوای شما مطمئن شود.

هدف اصلی گوگل از الگوریتم سندباکس این است که رد همان ابتدا از گرفتن رتبه مناسب صفحات شما که ایندکس میشوند، جلوگیری کند.

 این اتفاق به این دلیل می‌افتد که ممکن است محتوای صفحات شما به اندازه صفحات دیگر موجود در  SERP  مناسب و مرتبط نباشد و این که ممکن است اسپم باشد. در نتیجه مدتی آن را در سندباکس قرار میدهد تا از آن اطمینان حاصل کند.

(این ویژگی گوگل هیچ‌گاه به صورت رسمی تایید نشده است اما بسیاری از متخصصان سئو بر این باورند که این الگوریتم وجود دارد و بر روی نتایج رتبه‌بندی تاثیرش را می‌گذارد.)

 

الگوریتم مدیک یا طبی (Medic Algorithm)

الگوریتم مدیک

الگوریتم مدیک تنها الگوریتمی از الگوریتم های گوگل است که یک موضوع و حوزه مشخص را در بر گرفته است. هدف از ایجاد این الگوریتم، حفظ کاربران از اطلاعات پزشکی غلط و اشتباه است.

الگوریتم MUM

این الگوریتم همانند الگوریتم برت، برای درک نیازهای شما است. یعنی گوگل با استفاده از این الگوریتم، نیازهای شما را درک میکند و برای برطرف کردن آنها اقدام میکند.

MUM مخفف Multitask United Model است که در زمینه هوش مصنوعی و ماشین های یادگیری عمل میکند.

 

بهترین راه برای یادگیری الگوریتم های سئو چیست؟

شما برای یادگیری الگوریتم های گوگل و سئو و همچنین آشنایی با تعرفه سئو سایت باید به صورت مستمر، درباره آنها و به روز رسانیهایشان مطالعه داشته باشید. همچنین در کنار مطالعه، تجربه های بیشتری برای استفاده از الگوریتم ها کسب کنید.

مهم ترین و موثرترین الگوریتم های گوگل کدام اند؟

خیلی از الگوریتم های گوگل هیچ وقت به صورت عمومی معرفی نمی‌شوند و ما اطلاعی از کارکرد آن نداریم. با این حال، الگوریتم های زیر مهم ترین به‌روزرسانی هایی هستند که تا به حال بیشترین تاثیر را در نتایج داشته:

-الگوریتم پاندا

-الگوریتم پنگوئن

-الگوریتم مرغ مگس خوار

-الگوریتم کبوتر

-الگوریتم تازگی محتوا

-الگوریتم رقص گوگل

-الگوریتم رنک برین

-الگوریتم موبایل فرست ایندکس

سوالات متداول شما

در این صورت اگر شما عبارتی را در گوگل جستجو می‌کردید، گوگل نتایجی را برای شما می‌آورد که هیچ ربطی یه عبارت جستجو شده شما نداشت  و سایت‌هایی که محتوای کاربردی و مفیدی داشتند، رتبه پایین‌تری از سایت های تبلیغاتی و اسپم میگرفتند.

ولی با وجود به‌روزرسانی‌های متعدد در الگوریتم گوگل و استفاده از هوش مصنوعی، بهترین محتوا در سریع‌ترین و راحت‌ترین حالت ممکن در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

گوگل از قدیمی ترین الگوریتم های خودش هم استفاده میکند و تنها میزان هوشمندی آنها را بهبود میبخشد که نتایج بهتری را دریافت کند.

یکی از مهم‌ترین و اثربخش‌ترین الگوریتم‌های حال حاضر، الگوریتم رنک برین است که با استفاده از هوش مصنوعی و ماشین یادگیری گوگل، رفتار کاربران را پیش‌بینی می‌کند و بهترین نتایج را به او نشان می‌دهد.

سخن آخر

برای آنکه بتوانید در سئو و صفحات نتایج جستجو رتبه خوبی کسب کنید، باید طبق الگوریتم های گوگل پیش بروید و سعی بر نقض کردن قوانین نداشته باشید. این عمل را می‌توانید به یک شرکت سئو کار بسپارید. زیرا گوگل بسیار هوشمندانه عمل میکند و از طریق هوش مصنوعی و ماشین های یادگیری به دنبال رفع نیاز کاربرانش است و شرکت های سئو کار در این حرفه، بسیار تجربه بیشتری دارند و بهتر عمل می‌کنند.

+ میتونی این مطلب رو با دوستات هم به اشتراک بذاری...

محتوای این بلاگ تایید شده است. تشکر از تیم تحریریه نبض مارکتینگ

محمد امیری - کارشناس ارشد سئو نبض مارکتینگ

+ ممکنه به این مطالب هم علاقه‌مند شی...

+ میتونی دیدگاهت رو با بقیه به اشتراک بذاری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دربـاره ما

فعالیت این آژانس از سال ۱۳۹۴ شروع شده و تا به امروز نتایج گویای فعالیت درخشان ما و همکاران عزیزمون بوده.

نبض مارکتینگ

دسته‌بندی مقالات

دوست داری سایتت تو صفحه اول نتایج گوگل دیده بشه؟!
دوست داری سایتت تو نتـایج اول گوگـل دیده بشه؟!

مشاوره رایگان + جزئیات قیمت

اطلاعات تماست رو وارد کن

در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهیم گرفت           

مشاوره رایگان + جزئیات قیمت

اطلاعات تماست رو وارد کن

در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهیم گرفت    

مشاوره رایگان + جزئیات قیمت

اطلاعات تماست رو وارد کن

در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهیم گرفت     

مشاوره رایگان + جزئیات قیمت

اطلاعات تماست رو وارد کن

در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهیم گرفت 

جزئیات پکیج پیشرو

جزئیات پکیج راهبردی

جزئیات پکیج هوشمند

جزئیات پکیج اقتصادی

جزئیات پکیج راهبردی

جزئیات پکیج پیشرو

جزئیات پکیج هوشمند

جزئیات پکیج اقتصادی

جزئیات پکیج پیشرو

جزئیات پکیج راهبردی

جزئیات پکیج هوشمند

جزئیات پکیج اقتصادی